آموزش جوشکاری به ربات ها

تکنولوژی جدید زمان و تخصص مورد نیاز برای برنامه ریزی ربات های جوشکاری را کاهش داده است. تولید کنندگان هنگامی که رباتیک توانست موقعیت آنها را از جایی که بودند به جایگاه فعلی تغییر دهد یک نفس راحت کشیدند. اگرچه، خیلی زمان دوری نبود که بدون یک برنامه نویس مجرب ربات در تیم شما، کارگاه های کوچک منابعی برای برنامه ریزی ربات به منظور استفاده آنها برای جوشکاری نداشتند. اگر یک کارگاه کوچک یک برنامه نویس مجرب ربات در تیم خود داشت خروجی آن معادل سرمایه ای که صرف میشد ، نبود.

آموزش جوشکاری به ربات ها

تکنولوژی جدید زمان و تخصص مورد نیاز برای برنامه ریزی ربات های جوشکاری را کاهش داده است. تولید کنندگان هنگامی که رباتیک توانست موقعیت آنها را از جایی که بودند به جایگاه فعلی تغییر دهد یک نفس راحت کشیدند. اگرچه، خیلی زمان دوری نبود که بدون یک برنامه نویس مجرب ربات در تیم شما، کارگاه های کوچک منابعی برای برنامه ریزی ربات به منظور استفاده آنها برای جوشکاری نداشتند. حتی اگر یک کارگاه کوچک یک برنامه نویس مجرب ربات در تیم خود داشت خروجی معادل سرمایه ای که صرف کرده بودند نبود.

بهترین نتیجه برای بهره برداری کردن از ربات در محیط جوشکاری توسط کمپانی های بزرگ که تعداد زیادی از محصولات را از طریق جوشکاری های مکرر تولید کرده بودند به دست آمد. این شرکت ها دارایی لازم برای خرید ربات ها را داشتند و هم چنین یک یا چند برنامه نویس تمام وقت در دسترس داشتند که سخت افزار و نرم افزار را تنظیم کنند که دستگاه ها به طور صحیح و بهینه کار کنند. برای کارهای کوچکتر ارزشی در استفاده از تکنولوژی رباتیک نبود زیرا برنامه ریزی ربات برای انجام جوشکاری به همان اندازه ی جوشکاری دستی محصولات وقت میگرفت.

استفاده از تکنیک kinetiq، یک اپراتور ربات را بوسیله دست راهنمایی می کند و سپس به آسانی نقطه های جوش را برنامه ریزی می کند.

جوشکاری رباتیک به شدت با تکنیک kinetiq پیشرفت پیدا کرد. این تکنیک توسط بخش ربات شرکت یاسکاوا- موتومن- توسعه یافت. این تکنولوژی از یک تکنیک برنامه نویسی ساده شده استفاده می کند که جوشکاری رباتیک را یک واقعیت قابل دسترس برای کارگاه های کوچکتر قرارداده است.

آقای گلن فورد، مدیر بازاریابی موتومن می گوید که نظرسنجی ها از استفاده کنندگان تکنولوژی رباتیک این بینش را به شرکت ارائه کرد که علاقه زیادی نسبت به استفاده از ربات در صنعت وجود دارد به خصوص با توجه به تعداد برنامه نویس های با تجربه در بازار.

تکنیک Kinetiq برنامه نویسی ربات های صنعتی را برای جوشکاری ساده می کند در نتیجه نیاز برای آموزش های ویژه و مهارتها به طور قابل توجهی کاهش می یابد. به علاوه، این تکنولوژی یک حرکت مبنی بر انتقال مستقیم اطلاعات که از روشهای برنامه نویسی ربات قدیمی سریعتر می باشد را ارائه می دهد.

آقای فورد، آمار جامعه جوشکاری آمریکا را یادآور می شود که می گوید ۴۰% شرکت های تولیدی قراردادهای جدید خود را به خاطر کمبود کارگرهای ماهر کاهش داده اند (یک دلیل دیگر که چرا تکنیک kinetiq برای شرکتها بسیار با ارزش است.)

این کمبود کارگرهای ماهر و به خصوص برنامه نویس ها باعث شد که مزایای این طرح توسط متخصصین و همچنین افراد تازه کار قابل درک باشد.

در تکنیک Kinetiq حرکات ربات توسط دست به نقطه های مورد نظر که روی آنها باید جوشکاری انجام شود به ربات آموزش داده می شود. موقعیت این نقطه ها به طور اتوماتیک با لمس کردن یک آیکون روی رابط دستی به سیستم وارد می شود. این کار فرایند برنامه نویسی جوشکاری  ربات را از طریق آموزش گام های موردنیاز در جوشکاری ساده می کند در نتیجه این کار زمان مورد نیاز برای گام های جوشکاری را کاهش می دهد.

آقای فورد می گوید: همان طور که ما دیده ایم زمان برنامه نویسی تکنیک Kinetiq در مقایسه با زمان های مصرفی در روش های برنامه نویسی دستی قدیمی ۲۰ تا ۵۰ درصد کمتر می باشد. فقط با چند ساعت آموزش و یادگیری، اپراتورها زمان برنامه نویسی خود را کاهش می دهند. یکی از اپراتورها بود که پس از آموزش برای اولین بار زمان برنامه نویسی خود را ۶% کاهش داده بود ولی دفعه سوم تا ۴۱% زمان برنامه نویسی را کاهش داده بود.

با استفاده از نرم افزار و رابط یک بار لمسی، سنگین ترین کارهای برنامه نویسی حالا به سادگی حرکت بازوهای ربات به محل مورد نظر و لمس آیکون روی صفحه نمایش رابط می باشد. به محض اینکه نقطه ها ی مورد نظر ثبت شوند، ماشین جوشکار به دنبال مسیر حرکات می رود و هر جا که لازم باشد اصلاحات انجام می دهد.

با استفاده از تکنیک Kinetiq، هیچ نیازی نیست که شما در الگوریتم ها و زبان برنامه نویسی ربات به منظور کنترل حرکات ربات ماهر و خبره باشید. حالا منوی کاربر پسند صفحه نمایش لمسی تمام چیزی است که بین ربات جوشکار و شخص جوشکار باقی می ماند. هم چنین هیچ نیازی نیست که اپراتور مفاهیم حرکات خطی و روتاری را بداند زیرا نرم افزاری که پشت این تکنولوژی هست به طور اتوماتیک نقطه های ثبت شده به منظور رسیدن به مناسبترین و موثرترین مسیر را کاهش می دهد.

بیشتر برند ها زبان خاص خود را برای کنترل ربات ایجاد می کنند. موتومن هم از این قائده مستثنی نیست، هنوز صرف نظر از زبانی که یک برنامه نویس صحبت می کند، هر کسی با داشتن دانش جوشکاری می تواند از تکنیک و تکنولوژی kinetiq استفاده کند. زبان برنامه نویسی موتومن Inform نامیده می شود که می تواند به طور دستی ویرایش شود که به کاربران دسترسی به تمامی ویژگی ها و خصوصیات موجود در کنترلرهای یاسکاوا را می دهد. علاوه بر این، برنامه های ذخیره شده می تواند ویرایش شود یا با استفاده از تکنیک kinetiq اصلاح شود.

اپراتورهایی که از تکنیک kinetiq استفاده می کنند قادر خواهند بود که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد در زمان برنامه نویسی صرفه جویی کنند، که یک بازگشت سرمایه بسیار عالی را ارائه می دهد، حتی برای کارگاه های کوچکتر با تولید محصول کمتر.

دیدگاهتان را بنویسید