استفاده از اینورتر (درایو AC) در کمپرسورها

مزیت های استفاده از اینورتر (درایو AC) در کمپرسورها :

امروزه انرژی و روش های صرفه جویی انرژی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اما بر خلاف جامعه امروز ما ، بخش وسیعی از جهان قبض برقی را که هم تراز یک خانه دارای چهار اتاق خواب است را پرداخت نمی کنند. بنابراین شما ملزم به دانستن این هستید که انرژی در چه قسمتی از وسیله تأسیساتی شما صرف می شود و چگونه می توانید از آن با کمترین بدهی مالی بیشترین سرمایه را بسازید. این با تجهیزات الکتریکی مناسب و در مکان های مناسب صورت می یابد.

درکمپرسور ها هم بدلیل برخی از مسائل استفاده ی از اینورتر یک مزیت بزرگ در صرفه جویی انرژی به حساب می آید. در ادامه به مزایای استفاده از اینورتر درکمپرسورها اشاره می گردد:

اغلب کمپرسور ها به دلیل داشتن الکتروموتور با توان بالا که امکان ON و OFF کردن آن نمی باشد، با سیستم LOAD و UNLOAD کار می کند. در زمان UNLOAD ، کمپرسور روشن بوده و دریچه ورودی هوا بسته است و تا زمانی که فشار خط افت نکرده این روند ادامه دارد،که در این حالت حدود  %۶۰آمپر نامی موتور را بیهوده مصرف میکند و باعث مستهلک شدن دستگاه و لوازم آن میگردد. 

کمپرسور در اثر LOAD و UNLOAD مکرر ضربات بسیار شدیدی را متحمل میشود که باعث کاهش عمر روتور و استاتور و بخصوص بلبرینگ ها میگردد که با نصب درایو و تنظیمات آن با عملکرد PID کنترل ، زمانUNLOAD دستگاه را حذف کرده و به نسبت دبی مصرفی ،حجم هوادهی کمپرسور را تغییر می دهیم.

در کمپرسورها با راه انداز ستاره مثلث به دلیل شتاب حرکتی بسیار زیاد در لحظه استارت،  ضربه بسیار زیادی متحمل میشوند که این ضربه متعاقبا به روتورها، بلبرینگ ها و سایر تجهیزات برقی و مکانیکی اعمال میگردد.

ساعت کار گردشی بلبرینگ ها در دور نامی AIR END هواساز حدود ۲۰ هزار ساعت میباشد که اگر با حداقل ۳/۲ دور تعریف شده گردش داشته باشد به تقریب ، ۷ هزار ساعت به عمر آن افزوده میگردد که با وضعیت پریود کارکرد دستگاه ها و در نظر گرفتن به تنهایی این آیتم ، حدود دو سال و نیم به طول عمر بلبرینگها و در نهایت هواساز افزوده میگردد.

کمپرسورهای اسکرو (OIL INJECT) با فشاری که در مخزن separator تشکیل میشود سیستم خود را روغن کاری میکند و این مکانیزم باعث پاشش روغن در  AIR ENDمی شود . این فشار در مخزن separator در زمان UNLOAD به کمترین حد خود می رسد در نتیجه با این وضعیت ، روانکاری قطعات چرخشی و سایشی هواساز به طور مناسبی انجام نمی شود و باعث فرسایش زود هنگام قطعات میگردد.

راه اندازی با درایو به دلیل استارت نرم،  از ضربه زدن به لوازم مکانیکی، سیم پیچ موتور و جهش یکباره آمپر جلوگیری می نماید.

با فعال سازی و تنظیمات PID در اینورتر ، فشار سیستم تا حدممکن ثابت می ماند که این امر باعث ثابت شدن عملکرد دستگاه ها می شود که از هوای فشرده استفاده می کنند.

با کاهش دور AIR END  متناسب با دبی مصرفی خط ، کمپرسور در دمای پایین تر از حالت معمول کار میکند و باعث کاهش زمان کارکرد فن خنک کن رادیات می شود.

با نصب اینورتور بر روی الکتروموتور ، POWER FACTOR آن تقریبا  برابر با یک می شود و با افزایش راندمان موتور و حذف بار راکتیو،  دیگر نیازی به درنظر گرفتن خازن برای این دستگاه نمی باشد.

اینورتور با دارا بودن آیتم های کنترلی فراوان، محافظت بسیار بالایی در مقابل اتفاقات احتمالی الکتروموتور دارد.

در پایان لازم به ذکراست که شرکت یاسکاوا ژاپن به‌عنوان یکی از معتبرترین برندهای فعال درزمینه Motion & Drive ، اینورترهای مطرحی را در این زمینه روانه بازار کرده است که بر روی کمپرسورهایی با توان‌های مختلف نصب گردیده و رضایت مصرف‌کننده را به دنبال داشته است . از مزیت اینورترهای یاسکاوا سخت افزار قوی و سادگی تنظیمات پارامترهای PID می باشد. نیرو نوین هم به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی محصولات شرکت یاسکاوا و با تکیه بردانش فنی خود ، مشاوره در زمینه فروش و نصب اینورتر بر روی انواع کمپرسورها را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید