افزایش سلامت کارکنان توسط رباتیک

آیا می دانستید که رباتیک می تواند سلامت کارمندان را افزایش دهد؟ ربات ها برای فضای تولید و کار مزایای بی شماری دارند که از آن ها می توان افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید را نام برد.ربات ها هم چنین می توانند منجر به افزایش ایمنی و سلامت کارگران شوند. هر دو از طریق درک خطرات احتمالی در محل کار و انجام خطرناک ترین کارها.

 

در اینجا به برخی از خطرات محل کار که ربات ها می توانند با آن ها مقابله کنند اشاره می کنیم:

  • کارهای تکراری

انجام یک کار مشابه مکرر ، به ویژه در سرعت های بالا، می تواند منجر به آسیب کشیدگی عضله شود. کارگران کارخانه ها اغلب این قبیل کارها را انجام می دهند.

علائم کشیدگی عضله شامل درد، تورم، گرفتگی و ضعف می باشد. این علائم در صورتی که کار برای مدت طولانی و یا با شدت بالا انجام شود می تواند مزمن و یا شدید شود. ربات ها بهترین انتخاب برای انجام کارهای تکرارشونده هستند و تجهیزات و برنامه نویسی مورد نیاز بسیار ساده می باشد.

به عنوان مثال پس از توجه به عوارض و هزینه هایی که کارهای تکرارشونده روی کارگران داشت، یک کارخانه بسته بندی پنیر در سوئد به منظور بهینه سازی خط بسته بندی ۴ ربات به خط خود اضافه کرد. ربات ها کار خود را به خوبی انجام می دهند، ربات ها با بسته بندی ۹۰ بسته پنیر در دقیقه، مشکل آسیب دیدگی و کشیدگی عضلات کارمندان را برطرف کرده اند.

  • مواد مضر

محیط کار صنعتی می تواند شامل مواد بالقوه خطرناک باشد. ربات ها می توانند این کارها را انجام دهند تا از تماس مستقیم کارگران با خطرات شیمیایی جلوگیری کنند. 

جوشکاری، به عنوان مثال، گازهای مضر آزاد می کند. قرار گرفتن در معرض گازهای خطرناک ممکن است منجر به تحریک چشم، بینی و گلو و همچنین سرگیجه و تهوع شود. قرارگرفتن طولانی مدت در معرض این گونه گازها می تواند به ریه ها، سیستم عصبی، و کلیه ها آسیب برساند و با توجه به نوع گاز می تواند منجر به انواع سرطان شود. یک شرکت درآمریکا این مشکل را با استفاده از ربات های جوشکاری حل کرده است. این سیستم رباتیک یک سلول به صورت کاملا پوشیده می باشد که گازهای جوشکاری را از طریق سیستم تهویه خارج می کند و به مقدار قابل توجهی در معرض بودن کارگران در برابر مواد شیمیایی مضر را کاهش می دهد.

  • شرایط خطرناک

ربات ها همچنین می توانند از کارگران در برابر محیط های خطرناک و یا ارتفاع محافظت کنند.

  • حفاظت خودکار

شما دیگر لازم نیست که در یک محیط  فوق العاده خطرناک کار کنید چونکه ربات ها به منظور افزایش ایمنی کارگران این کارها را انجام می دهند. ترکیب اتوماسیون با تجهیزات استاندارد کارخانه نیز می تواند به بهبود سلامت و ایمنی کارکنان کمک کند.

استفاده از دوربین ها و تکنولوژی هوشمند با یک لودر، می تواند از تصادفات جلوگیری کند. قابلیت های کمک راننده در ماشین ها از همین متد استفاده می کنند. شرکت ها حتی می توانند از لودرهای بدون راننده در انبارهای شان استفاده کنند.

نگرانی درباره اینکه ربات ها شغل های ما را اشغال می کنند در دنیای امروز وجود دارد. این درست است که شرکت ها کارها را اتوماتیک می کنند که در گذشته نیروی انسانی این کارها را انجام می داد، اما بسیاری از این کارها خطرات زیادی دارند.

رباتیک باعث می شود که شرکت ها برخی از فرصت های شغلی را از بین ببرند اما فرصت های شغلی جدیدی برای کارگران نیز بوجود خواهد آمد تا بر ربات ها نظارت داشته باشند، روی تجهیزات اتوماسیونی کار کنند، و مسولیت های جدیدی را قبول کنند. نیروی کار همیشه با تغییر دادن تمرکز خود با تکنولوژی های جدید سازگار بوده است. 

اینگونه نیست که بگوییم تغییرات مشکل است. تطبیق یافتن با کار جدید نیازمند این است که کارگران مهارت های جدید و روش های عملیاتی را فرا بگیرند.

با این حال ما با حرکت به سمت اتوماسیون و رباتیک را انجام خواهیم داد تا سلامت و ایمنی کارگران را بهبود ببخشیم. 

دیدگاهتان را بنویسید