دستورهای SET و RESET در PLC امرن

یک برنامه کنترلی مجموعه ای از دستورالعمل های اجرایی می باشد که به PLC فرمان هایی را جهت کنترل پروسه صادر می نمایید.

این برنامه به زبان خاص و مطابق با قوانین ودستورات قابل درک برای PLC نوشته می شود. زبان های برنامه نویسی در PLC های برند امرن که در برنامه CX-Programmer  پشتیبانی می شود به شرح زیر می باشد:

 

– زبان برنامه نویسی LD  (نردبانی)

– زبان برنامه نویسی STL

– زبان برنامه نویسی FBD  (فانکشن بلاک)

– زبان برنامه نویسی SFC  (گرافیکی)

– زبان برنامه نویسی ST

که در این مطلب دستورات  SET و RESET بصورت LD را توضیح می دهیم.

 

دستور SET

این دستور دارای یک ورودی و یک خروجی می باشد  زمانیکه شرط عملکرد دستور SET  روشن شود (ورودی)،بیت عملگر تعیین شده روشن می گردد(خروجی).

دستور RESET

زمانیکه شرط عملکرد دستور RESET  روشن شود (بیت ورودی)،بیت عملگر تعیین شده خاموش می گردد(خروجی).

شرح عملکرد دستورات SET و RESET

مطابق شکل زمانیکه شرط عملکرد دستور SET روشن شود، این دستور، بیت تعیین شده به عنوان عملگر را روشن می کند ولی اگر شرط عملگر دستور خاموش باشد تاثیری در حالت عملگر نخواهد داشت. برای خاموش کردن بیتی که توسط دستورSET روشن شده است، باید از دستور RESET استفاده کرد.

همانگونه که در شکل زیر مشاهده می کنید زمانیکه شرط عملکرد دستور RESET روشن شود، بیت تعیین شده به عنوان عملگر را خاموش می کند، ولی اگر شرط عملکرد دستور خاموش شود تاثیری در حالت عملگر نخواهد داشت.

لازم به ذکر می باشد دستورات SET و  RESET برای ست و ریست کردن تایمر و کانتر استفاده نمی شوند. برای دانلود نرم افزار مرتبط با پی ال سی امرن (نرم افزار CX-Programmer ) جهت برنامه نویسی و همچنین دیتا شیت مربوط به دستورات به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://yaskawa.ir/down/software/Omron

دیدگاهتان را بنویسید