ربات صنعتی

ربات صنعتی یاسکاوا

ربات صنعتی

 

ربات‌های صنعتی یاسکاوا(بخش دوم)

 

همانگونه که در بخش اول(ربات صنعتی یاسکاوا) توضیح دادیم، ربات‌های صنعتی بر اساس نوع کاربرد به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که با مراجعه به بخش ربات صنعتی یاسکاوا می‌توانید به صورت کامل مطالعه و با مراجعه به قسمت مربوط به هر دسته می‌توانید اطلاعات تکمیلی را کسب کنید. حال می‌خواهیم اطلاعات دقیق‌تری از ربات صنعتی را در اخیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا

شرکت نیرونوین نمایندگی رسمی یاسکاوا در ایران، وارد کننده انواع ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا ژاپن نظیر ربات جوشکاری، ربات رنگ پاش، ربات جابجایی، ربات بسته بندی و… می‌باشد. با خرید از شرکت نیرونوین می‌توانید از مزایایی نظیر نصب و راه اندازی، آموزش و پشتیبانی نیز بهره‌مند گردید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط شرکت در ارتباط باشید.

 

اجزای اصلی ربات صنعتی

 

 

 

 

منیپولیتور(Manipulator)

به بازوی اجرایی ربات صنعتی، منیپولیتر گفته می‌شود که خود از قطعات دیگری تشکیل شده است که محترک هستند. هدف از طراحی این قطعه، اجرای کارهای محوله مانند برداشتن اجسام و انتقال آن‌ها و حرکت در محدوده دسترسی ربات می‌باشد. این بخش دقیقا مانند بازوی انسان طراحی شده است و چندین مفصل داخلی دارد.

اند افکتور(End Effector)

این قسمت از ربات صنعتی، مانند کف دست انشان است که برای نگهداری از اشیاء توسط ربات طراحی شده است. منیپولیتر دو انتهای آزاد دارد که از یکی از آن‌ها به عنوان تکیه گاه استفاده می‌کند و انتهای دیگر آن، اندفکتور قرار می‌گیرد.

موتور ربات صنعتی

قدرت یک ربات، توسط موتور آن تامین می‌شود. موتورهای تامین کننده انرژی مورد نیاز ربات به سه نوع موتور الکتریکی، موتور هیدرولیک و موتور پنوماتیک تقسیم می‌شوند.

کنترلر ربات (Controller)

مغز متفکر ربات صنعتی، کنترلر آن است که دقیقاً مشابه مغز انسان عمل می‌کند. ربات‌های صنعتی از طریق همین بخش، قابل برنامه ریزی هستند.

سنسور ربات (Sensors)

حسگرها، مهمترین بخش ربات هستند که دقیقاً با تقلید از عملکرد آن در بدن انسان شکل گرفته است. حسگرها به ربات امکان اندازه‌گیری موقعیت، سرعت، میزان مجاورت و اندازه‌گیری دمای محیط را می‌دهند. در میان حسگرهای ربات، سنسور بینایی یکی از مهمترین حسگرهاست. این حسگر داده‌های جمع آوری شده توسط ربات را آنالیز می‌کند و از این طریق فرآیند مورد نظر را با دقت زیاد و خطای بسیار کم انجام می‌دهد.
ربات صنعتی

تیچ پندنت (Teach Pendant)

یک جعبه کنترلی درون ربات وجود دارد که برنامه‌ریزی ربات از طریق آن جعبه انجام می‌شود. تیچ پندنت‌ها که هم نوع سیمی و هم نوع بی‌سیم دارند، برای کنترل مراحل مختلف اجرای کار توسط ربات طراحی شده‌اند.

سیر تکامل ربات صنعتی

اولین ربات شناخته شده در صنایع تولیدی که می‌توان آن را ربات صنتعی در نظر گرفت، توسط شخصی به نام تیلور در سال ۱۹۳۷ میلادی طراحی شد. این ربات برنامه خود را در یک صفحه کاغذی دریافت میکرد و نیرو محرکه مورد نیازش توسط یک موتور الکتریکی تامین می‌شد. از جمله توانایی‌های آن میتوان به جابه جا کردن و چیدن لایه‌های چوب و الوار طبق یک الگوی ترسیم شده در کاغذ اشاره کرد.و اما اولین ربات رسمی که نام آن به عنوان ربات صنعتی ثبت شده است در سال ۱۹۵۴ میلادی توسط جورج دیوول توسعه پیدا کرد. این ربات میتوانست اشیاء را در شعاع ۵ متر جا به جا نماید و نیز آن‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهد.پس از اینکه استفاده از ربات‌ها در صنعت رواج یافت، به منظور به حداکثر رساندن کارایی آن‌ها، مواردی مانند بازوهای ربات، توسعه یافته و بر اساس نوع صنعت شخصی سازی شدند. این موضوع مبحثی به نام بازوهای رباتیک را به وجود آورد. تبدیل سیستم فرمان پذیری کاغذی به فرمان پذیری توسط ریزپردازنده‌ها، موضوع دیگری بود که در دستور کار توسعه ربات‌های صنعتی قرار گرفت.

اولین ربات برنامه ریزی شده با ریزپردازنده‌ها در سال ۱۹۷۵ توسط اینتل ساخته و به صنایع معرفی شد. از آن پس کشورهای پیشرفته مانند ژاپن، بخش اعظمی از سرمایه گذاری‌های خود را به پروژه های طراحی ربات‌های صنعتی اختصاص دادند. نتیجه این سرمایه گذاری‌ها توسعه صنایع تولیدی در این کشورها بود.

سال ۱۹۸۰ را میتوان سال شروع استفاده از تکنولوژی رباتیک در صنعت به شکل امروزی دانست. دلیل این امر پیشرفت همزمان دانش الکترنیک و مکانیک و نیز ظهور علم مکاترونیک بود.

اما هنوز هیچ ربات انسان نمایی وارد صنایع تولیدی نشده بود. تا اینکه در سال ۲۰۰۸ یک شرکت دانمارکی، ربات‌های مشارکتی را که می‌توانستند با مشارکت یکدیگر فرآیندهای تولید را از صفر تا صد به انجام برسانند، توسعه داد و به بازار معرفی نمود.

 

ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا

شرکت نیرونوین نمایندگی رسمی یاسکاوا در ایران، وارد کننده انواع ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا ژاپن نظیر ربات جوشکاری، ربات رنگ پاش، ربات جابجایی، ربات بسته بندی و… می‌باشد. با خرید از شرکت نیرونوین می‌توانید از مزایایی نظیر نصب و راه اندازی، آموزش و پشتیبانی نیز بهره‌مند گردید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط شرکت در ارتباط باشید.

 

مزایای استفاده از ربات صنعتی برای کارخانجات

امروزه ربات صنعتی به بخش جدایی ناپذیر خط تولید کارخانه‌ها تبدیل شده است. بدون شک به کارگیری این ربات‌ها فرآیند تولید را برای کارخانه داران آسان‌تر کرده است. اما مزایای استفاده از ربات‌های صنعتی به همین جا ختم نمی‌شود. در ادامه مزایای دیگر این تکنولوژی را بیان می‌کنیم.

 افزایش بهره‌وری صنایع تولیدی

به کارگیری ربات‌های صنعتی در کارخانجات تولیدی، حذف حقوق و دستمزد نیروی انسانی را به دنبال داشته است. از طرف دیگر سرعت و دقت تولید را تا حد قابل توجهی افزایش داده و خطاهای انسانی را به حداقل ممکن رسانده است. پارامترهایی مانند سرعت، توانایی تولید در مقیاس بالا و در یک کلام بهره‌وری سیستم‌های تولیدی به شدت افزایش یافته است.

افزایش امنیت خط تولید

یکی از دغدغه‌های همیشگی کارفرمان در صنایع مختلف، امنیت جانی کارکنانی است که در خط تولید مشغول به کار هستند. چرا که این افراد همواره با مشکلاتی نظیر از کار افتادگی، حوادث منجر به صدمه یا حتی فوت مواجه هستند. واضح است که جایگیزینی ربات‌های انسان نما یا همان ربات‌های صنعتی با نیروی انسانی، این مشکلات را تا حد زیادی مرتفع نموده است.

انعطاف پذیری ربات‌های صنعتی در شرایط سخت

اگر ربات مناسب برای صنعت مورد نظر خود را تهیه نمایید، میتوانید در شرایط مختلف از آن استفاده کنید. شرایط سختی که بسیاری از انسان‌ها قادر به فعالیت در آن نیستند. به عنان مثال تلید در دمای بالایی مثل کوره‌های آجر پزی یا صنایع فولادی و برش کاری. همین موضوع میزان انعطاف پذیری ربات‌های صنعتی در شرایط مختلف را نشان می‌دهد.

بهبود کیفیت و ثبات محصول

بدون شک قبل از اختراع ربات‌های صنعتی، افزایش همزمان سرعت و دقت تولید در صنایع، به یک آرمان دور از دسترس شباهت داشت! اما با ظهور ربات صنعتی، خطاهای انسانی ناشی از بی‌دقتی، خستگی، حواس پرتی و یا اثرات ناشی از انجام امور تکراری و خسته کننده همگی حذف شده و دقت ذاتی و قابلیت تکرار ربات‌های صنعتی باعث می‌شود بتوانید روی کیفیت بالا برای تولید هر محصول حساب کنید.

وجود ربات‌های صنعتی در فرایند تولید، کارکنان شما دیگر مجبور به حضور در محیط‌های آلوده به گرد وغبار، محیط‌های گرم و یا پر خطر نیستند.

کاهش ضایعات تولید و افزایش راندمان

به کارگیری ربات‌های صنعتی علاوه بر مزایای فوق، یک مزیت ویژه اقتصادی و زیست محیطی دارد و آن هم به حداقل رساندن ضایعات از طریق بالا بردن سطح کیفی محصولات است. همانطور که اشاره شد، ربات‌های صنعتی سرعت و دقت تولید محصولات را ارتقاء می‌دهند. از این بابت محصولات شما مطابقت بیشتری با استانداردهای مربوطه خواهند داشت. در نتیجه ضایعات تولیدات شما به طور چشم گیری کاهش خواهد یافت. با کاهش مقدار ضایعات ناشی از کیفیت پایین و یا تولید ناقص محصول راندمان تولید بالا می‌رود.

 

ربات صنعتی

جمع بندی و سخن پایانی

همانطور که ملاحظه می‌گردد، توسعه و کاربرد ربات‌ها در تمام زمینه‌های زندگی انسان و در همه مشاغل، از مراقبت از سالمندان گرفته تا تامین منابع انسانی به سرعت در حال افزایش است. به گفته رییس فدراسیون جهانی رباتیک، یکی از معتبرترین معیارها برای مقایسه کشورها از نظر پیشرفت و سطح تکنولوژی، تراکم ربات‌ها است.

در این مطلب درباره ربات‌های صنعتی و قابلیت‌های آن‌ها برای صنایع مختلف توضیح دادیم. علاوه بر آن مزایای ربات صنعتی از جمله صرفه اقتصادی به طور مفصل بیان شد. همچنین انواع ربات صنعتی را به همراه کاربردهای آن‌ها درد صنایع مختلف معرفی نمودیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و جامعی در ارتباط با انواع ربات‌های صنعتی به دست آورده باشید و بتوانید ربات صنعتی مورد نیاز کسب و کار خود را به درستی خریداری نمایید.

 

ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا

شرکت نیرونوین نمایندگی رسمی یاسکاوا در ایران، وارد کننده انواع ربات‌‌های صنعتی یاسکاوا ژاپن نظیر ربات جوشکاری، ربات رنگ پاش، ربات جابجایی، ربات بسته بندی و… می‌باشد. با خرید از شرکت نیرونوین می‌توانید از مزایایی نظیر نصب و راه اندازی، آموزش و پشتیبانی نیز بهره‌مند گردید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط شرکت در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید