ربات ها

از میان تمامی المان های پیچیده ای که صنعت تولید را تحت تاثیر قرار می دهند، اتوماسیون و ر باتیک کلید اصلی تقویت صنعت تولید در کشورها می باشد. ربات های امروزی به تولید کنندگان بهبود در بهره وری را ارائه می دهند که افزایش سود و اشتغال را به ارمغان می آورد. در همین حال، تغییرات در نیروی کار بومی، فرصت های تازه ای برای پیشرفت کارگران به وجود آورده است و هزینه های در حال افزایش کارگران خارجی موج جدید بهره وری و رشد کار در کشوری مثل آمریکا را موجب شده است. در حالی که این امر به طور کامل فهمیده نشده است، ارتباط بین رباتیک و رشد استخدام به وضوح مشخص است.

ربات ها عامل اصلی جهش موج جدید بهره وری و رشد کار در آمریکا هستند

از میان تمامی المان های پیچیده ای که صنعت تولید را تحت تاثیر قرار می دهند، اتوماسیون و ر باتیک کلید اصلی تقویت صنعت تولید در کشورها می باشد. ربات های امروزی به تولید کنندگان بهبود در بهره وری را ارائه می دهند که افزایش سود و اشتغال را به ارمغان می آورد. در همین حال، تغییرات در نیروی کار بومی، فرصت های تازه ای برای پیشرفت کارگران به وجود آورده است و هزینه های در حال افزایش کارگران خارجی موج جدید بهره وری و رشد کار در کشوری مثل آمریکا را موجب شده است. در حالی که این امر به طور کامل فهمیده نشده است، ارتباط بین رباتیک و رشد استخدام به وضوح مشخص است.

ربات ها بخش جدایی ناپذیر رستگاری تولید

بر اساس انجمن ملی تولید کنندگان، صنعت تولید تقریبا ۱۷.۶ میلیون شغل در آمریکا را پوشش می دهد(در حدود یک از شش شغل بخش خصوصی) که بیش از ۱۲ میلیون آمریکایی به طور مستقیم در تولید استخدام شدند. چیزی که جالب است این است که افزایش ربات ها در صنعت با افزایش استخدام در ایالات متحده همگام است.

شکل شماره یک نرخ استخدام در مقابل ربات های نصب شده در ایالات متحده از سال ۱۹۹۶ می باشد. از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰، قبل از بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۱، استخدام آمریکایی ها افزایش داشت مادامی که تعداد ربات های نصب شده در صنعت هم افزایش پیدا کرد. از سال ۲۰۱۰ صنعت رباتیک آمریکا به طور قابل توجهی رشد کرده است که رکورد جدید در حمل ربات ها ثبت شده است. در این دوره زمانی پر رونق فروش ربات، استخدام نیروی کار در آمریکا به رشد خود ادامه داد که نشان داد استفاده از ربات ها به طور موازی باعث افزایش فرصت های شغلی و رشد آن می شود.

شکل۱- ربات های صنعتی نصب شده در مقابل استخدام نیروی کار

رشد ربات ها هم چنین به صورت موازی باعث پیشرفت و بهبود بهره وری نیروی کار می شود.

شکل۲- نمودار بهره وری نیروی کار تولید در مقابل ربات های استفاده شده

سه موضوع مهم است که باید به منظور بیان این که چگونه رباتیک صنعت تولید را تحت تاثیر قرار می دهد مورد بررسی قرار گیرد: واژگونی برون سپاری، استفاده اتوماسیون و ربایتک برای کارهای خطرناک و تکرار شونده و یک تغییر بومی به سمت یک شرکت خدماتی. صنعت همچنین فرصتی در اختیار دارد که رشد آینده از طریق ابتکارات علمی جدید را تحت تاثیر قرار دهد.

اتوماسیون با استفاده از رباتیک به شرکت ها کمک می کند که بتوانند به صورت رقابتی در بازار باقی بمانند.

آقای درا گرنبلت مالک شرکت فولاد Marlin در مورد تاثیرات مثبت رباتیک در تجارت او صحبت کرده و گفته: تغییر به سمت فرآیند تولید اتوماسیونی و رباتیک نه تنها شرکت ما را از ورشکستگی نجات داد، بلکه باعث شد شغل همه افراد در اینجا حفظ شود، هم چنین ما را قادر ساخته است که نیروی کار خود را در اینجا افزایش دهیم. از زمانی که اتوماسیون و رباتیک را در اینجا راه اندازی کردیم، شرکت فولاد Marlin تقریبا نیروی کار خود را به ۲ برابر افزایش داده است، هم چنین مهندسان و متخصصان اتوماسیون و رباتیک نیز به تیم موجود خود اضافه کردیم.

مثال های متفاوت دیگری از این قبیل برای شرکت های مختلف با ابعاد متفاوت وجود دارد، جایی که اتوماسیون و رباتیک کمک می کند که شغل های قبلی حفظ شوند و فرصت های شغلی جدید بوجود آیند. آقای جوف اسکولت مدیر عامل شرکت شیر آلات RSS می گوید: اساس و بنیان شرکت ما رشد و رونق تولید است. ربات جدید ما کار ما را بسیار سریع کرده است.

آقای جف مینات مدیر تولید شرکت Mowers of Batesville بیان کرده اتوماسیون و به ویژه رباتیک به طور چشم گیری تولید را افزایش داده است در حالی که تعداد کارمندان ما از تعداد کمی جوشکار به ۹۰ جوشکار افزایش پیدا کرده است.

و در شرکت MI در Macomb که در زمینه گرانیت فعالیت می کند، مدیر ارشد اجرایی آن آقای چاک روسو باور دارد که ربات ها شرکت آن ها را قادر ساخته است که قیمت های خیلی رقابتی تری به مشتریان خود ارائه دهند، همزمان با رشد شرکت، باز کردن فروشگاه های جدید و استخدام افراد بیشتر نیز حاصل شده است.

در صنعت گرانیت و برخورد سطح، رباتیک یک ابزار پیشرفت شغلی می باشد که کارگران را قادر می سازد یک قطعه را برش دهند مادامی که دارند قطعه بعدی را طرح ریزی و آماده می کنند.

او اضافه می کند: نه تنها ما داریم با نرخ بالاتری برش را انجام می دهیم بلکه ما با افرادی که داریم پر بار تر و مفید تر و سازنده تر هستیم.

نتیجه یک بررسی نشان می دهد که تولید کنندگان قادرند کارهای تکرار شونده، کسل کننده، خطرناک و با دستمزد پایین را به صورت اتوماتیک انجام دهند و کارگران فنی را به بخش های جذاب تر و مهارت محور منتقل کنند.

شرکت Tegra Medical که تجهیزات پزشکی در فرانکلین تولید می کند توان تولید خود را به ۲ برابر رساند و ۱۱ موقعیت تمام وقت شغلی را آزاد کرد. پس از اینکه شرکت سیستم رباتیک را به اجرا در آورد و افرادی که در این ۱۱ موقعیت تمام وقت شغلی مشغول بودند بعد از توسعه شرکت به سایر بخش ها منتقل شدند که با رشد شرکت همگام باشند. آقای هام بلنخرن مدیر بخش مهندسی شرکت پزشکی Tegra می گوید: وقتی که ما یک اپراتوری را می بینیم که کار خاصی را انجام نمی دهد به غیر از اینکه هر۱۰ یا ۲۰ ثانیه یک بار را جابجا می کند ما سعی می کنیم از طریق آموزش مهارت های جدید به آنها ارزش بیشتری بگذاریم حتی اگر اینکه کار آنها متفاوت شود یا آن ها را به عنوان ناظر ربات در آن بخش قرار می دهیم.

مدیران شرکت Etalex تولید کننده سیستم های قفسه ای در شهر Quebec در کانادا عقیده دارند تنها راه رقابتی ماندن بهینه سازی محصولات با استفاده از ربات ها بود. مدیر عامل این شرکت آقای جین پیز می گوید: ما تا ۴۰% افزایش در فروش داشته ایم که بیان گر این است که با توجه به اتوماسیون و سیستم رباتیک دیگر نیاز نیست افراد خود را در خط تولید مشغول نگه داریم. آنها الان آزاد شده اند که کارهای چالش برانگیز بیشتری نسبت به کارهای ساده قبلی مثل جابجایی و … را انجام دهند.

جالب این است که یکی از مزایای اتوماسیون و رباتیک توانایی یک سطح جدید کار و فرصت شغلی است برای افرادی که علاقه دارند کار با ربات را یاد بگیرند.

آقای مت تیلر مدیر ارشد اجرایی شرکت مهندسی Vickers می گوید: ما اکنون قادر هستیم که افرادی که علاقه دارند یک حرفه را یاد بگیرند جذب کنیم. به منظور جذب افراد به کار، شما مجبورید تکنولوژی داشته باشید. افراد به من گزارش می دهند از کار با رباتیک خیلی لذت می برند. آن ها فکر می کنند که ربات ها عالی هستند.

همان طور که ایالات متحده به یک اقتصاد سرویس و خدمات وارد می شود تولید کنندگان ربات در حال حاضر با افزایش تقاضا برای افراد تحصیل کرده و مشتاق جهت سرویس و نصب ربات های خود مواجه هستند که همین امر باعث رشد و افزایش فرصت های شغلی ناشی از استفاده ربات می گردد.

آیا ربات ها شغل های ما را اشغال می کنند؟ یا شغل ها را می سازند؟

اتوماسیون و رباتیک هم چنین شغل های جدیدی را تولید می کنند. این به این معنی است که به طور کلی یک شیفت کلی در اقتصاد به سمت شغل های با نیاز به مهارت بیشتر و با درآمد بیشتر بوجود خواهد آمد. علاوه بر این، اگر شما بتوانید یک پیشرو در تولید و بهره وری باشید شما یک رشد فوق العاده بالا در زمینه فرصت های شغلی جدید به خاطر پوشش دادن بازارهای خارج از کشور خود نیز خواهید داشت.

ربات ها کارهای تکرارپذیر و خطرناک را انجام می دهند و به کارگران فرصت های شغلی جدید می دهند

کارگران امروزی کارهایی را می خواهند که جذاب تر، ایمن تر باشند و فرصت هایی جهت پیشرفت ارائه کنند. این خواسته ها اغلب اوقات در ذهن کارگران می باشد. کارهای دستی خسته کننده برای افرادی که در آن موقعیت ها می مانند می تواند بهره وری را کاهش دهد و روحیه پایین برای کارگر ایجاد کند. کارهای با تکرارپذیری بالا برای کارگرها کار را سخت می کند که بخواهند کیفیت خروجی را ثابت نگه دارند، و استفاده تجهیزات خطرناک می تواند منجر به صدمات حین کار شود.

ربات ها بهترین جایگزین برای این کارهای تکرار شونده با دستمزد پایین هستند و شرکت ها را قادر می سازد که کارگران خود را به بخش های جذاب تر و مهارت محور منتقل کنند. مهمتر این است که ربات ها هم چنین می توانند ایمنی کارگران را بهبود ببخشند. شرکت کانادایی تولید کننده سیستم های قفسه ای Etalex از یک ربات بازوی همکار به منظور انجام یک کار فیزیکی سخت و خطرناک استفاده می کند که قبل از این یک کارگر باید ۸ ساعته این کار را به صورت دستی انجام می داد. قبل از ورود ربات به این بخش ممکن بود شما در حین نزدیک کردن دست خود به دستگاه در هر لحظه دچار حادثه شوید اما اکنون احتمال صدمه دیدن کسی وجود ندارد.

در واقع با توجه به هزاران مصدومیت کار خطرناک که هر ساله در کشورها اتفاق می افتد شما می توانید با استفاده از ربات ها در موقعیت های کاری سخت و خطرناک این احتمال را به حداقل کاهش دهید.

بهره برداری از فناوری، نه مردم

صنعت تولید یک صنعت پیچیده است که توسط خواسته های در حال تغییر نیروهای تحصیل کرده در حال افزایش و هم چنین تقاضا از تولیدکنندگان که در بازار جهانی امروز رقابتی تر باشند شکل گرفته است. یک المان که تمامی این متغیرها را تحت تاثیر قرار می دهد اتوماسیون می باشد که کلید اصلی احیای تولید در بازار می باشد. رباتیک در حال رشد است و یک حوزه جذاب و جالب می باشد و با یک برنامه آموزشی سازماندهی شده می تواند یک نسل جدید، بسیار پربار و سودمند از کارگران تولید ایجاد کند.

شاید همان طور که آقای راجرز مالک شرکت Noble Plastic در Grand coteau در لس آنجلس گفت بهترین جمله باشد” ما یک عبارتی داریم که مدام آنرا زمزمه می کنیم: از فناوری بهره برداری کنید نه از مردم. کارهای کم ارزش از مردم بهره برداری می کند. یک تولید کننده با کفایت از تکنولوژی بهره برداری می کند و آن همان کاری است که ما انجام می دهیم.”

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید