سیستم های کنترل کیفی در تولید موتور خودرو

بکارگیری سیستم کنترل کیفی در مراحل ساخت و مونتاژ موتور خودرو جهت بالا بردن دقت تولید و کاهش خطای انسانی و همینطور کاهش ضایعات یک امر رایج در صنعت خودرو سازی محسوب می شود.

این سیستم ها در انواع مختلف دوربین پردازش تصویر و یا سیستم های اسکن ۳ بعدی بگار گرفته می شوند ، از جمله کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– کنترل ساخت قطعات مختلف مربوط به موتور با دقت بالا

– کنترل صحت مونتاژ قطعات بر روی بدنه موتور

– اسکن بخش های مختلف جهت بررسی ۳ بعدی

– کنترل و اندازه گیری مختلف درخصوص صحت سوراخ کاری های مربوط به بدنه موتور از جمله :

 

اندازه گیری طول رزوه سوراخ های بلوک سیلندر خودرو

سیستم ویژن جهت کنترل طول رزوه قلاویز کاری انجام شده و کنترل وجود پلیسه برنامه نویسی شده است. همچنین این سیستم جهت اندازه گیری طول بخش قلاویز نشده سوراخ بر روی قطعه کار بکار گرفته می شود.

اندازه گیری ابعادی یک برنامه پر کاربرد در قطعه سازی محسوب می شود و با توجه به دقت صدم میلیمتر می تواند یک اپلیکیشن مفید در این حوزه باشد.

با توجه به تعدد سوراخ های بلوک سیلندر، و نیاز به قرارگیری دوربین در زوایای مختلف به جهت طول های متفاوت سوراخ کاری و همچنین کاهش زمان در کنترل کیفی قلاویز و کنترل وجود پلیسه همه سوراخ های بلوک سیلندر می بایست از ربات صنعتی استفاده کرد.

این پروژه یک پروژه مشترک بین دوربین و برنامه نویسی ویژن و علمیات جابجایی دوربین توسط ربات صنعتی برند Yaskawa انجام شده است و دوربین نصب شده بر روی ربات در کسری از زمان تصویر های متعدد از تمامی سوراخ های روی بلوک سیلندر را با توجه به زاویه مناسب گرفته و تحلیل تصویر انجام می شود تا در زمان استفاده از بلوک سیلندر مشکلی به جهت نشت روغن، به دلیل قلاویز ناقص نداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید