معرفی سیستم های ویژن یا پردازش تصویر امرن

امروزه سیستم های ویژن یا پردازش تصویر صنعتی Industrial Vision Systems با پیروی از منطق Image Processing نقش بسیار مهمی در نظارت ، کنترل کیفی و اندازه گیری محصولات تولیدی بر عهده دارند. به عبارت دیگر این سیستم ها کاربردهای بیشماری را در بخش های کنترل کیفی صنایع مختلف و کارخانجات تولیدی به خود اختصاص داده است. به جرات می توان گفت که هر مجموعه ای که نیاز به کنترل و نظارت و سنجش بصری با سرعت و دقت بالا را دارد ، لاجرم از سیستم های پردازش تصویر ( ویژن ) استفاده می کند.

شرکت امرن Omron یکی از پیشگامان طراحی و تولید سیستم های پردازش تصویر در جهان بوده و تولیدات این شرکت سالهاست که در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک ، وظیفه کنترل کیفی محصولات را بر عهده دارد.

شرکت امرن با دارا بودن رنج وسیعی از محصولات پردازش تصویر Omron Vision Systems & Sensors  قادر است طیف وسیع و متنوعی از اندازه گیری ها ، کنترل ها و نظارت های لازم بر روی قطعات تولیدی کارخانجات را پوشش دهد.

به طور کلی یک سیستم پردازش تصویر ( ویژن ) Vision System از چهار بخش اصلی تشکیل می شود :

۱- کنترلر Controller : کنترلر در واقع مغز یک سیستم پردازش تصویر Vision System به شمار میرود. الگوریتم پردازش تصویر در این بخش اجرا شده و بخش اصلی جهت تعریف و تنظیم پارامترهای ورودی خروجی I/O و نیز اجرای برنامه ها محسوب میشود.

۲- دوربین Camera : تصاویر سوژه ها ( قطعات تولیدی مورد نظر ) از طریق دوربین یا دوربینها دریافت و به کنترلر سیستم ارسال می گردد.

۳- لنز Lens : جهت تغییر محدوده دید در فواصل مختلف و دستیابی به وضوح مطلوب می توان از لنزهای قابل اتصال به دوربین مجموعه استفاده نمود.

۴- منبع نور Light Source : به منظور دستیابی به دقت و ثبات مورد نیاز در کنترل و سنجش سوژه ، ایجاد محیطی با نور کاملا ثابت و پایدار ضروری است. منابع نور براساس نوع اندازه گیری و نظارت ، جنس قطعه ( سوژه ) و شرایط محیطی کارخانه انتخاب می شوند.

بدیهی است در سیستم های ساده تر ، امکان ادغام مجموعه دوربین و لنز و منبع نوری وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید