چگونه ربات صنعتی مناسب را انتخاب کنیم؟

اپلیکیشن ربات // اول از همه، شما باید بدانید ربات قرار است در چه اپلیکیشنی استفاده شود. این معیار در ابتدا شما را هنگام انتخاب راهنمایی می کند که شما چه مدل رباتی نیاز دارید که بخرید. اگر شما به دنبال یک ربات کامپکت pick and place هستید، می توانید از ربات اسکارا استفاده کنید. اگر شما بدنبال جابجایی اشیا با سرعت بسیار بالا هستید دلتا ربات بهترین گزینه هست. اگر اپلیکیشن شما قرار است در کنار نیروی کار انسانی کار بکند، یک ربات همکار گزینه خوبی است.

وزن کار ربات

Payload حداکثر وزنی هست که ربات می تواند در فضای کار خود تحمل کند. اگر شما می خواهید یک قطعه را از یک ماشین به ماشین دیگری انتقال دهید، شما باید وزن قطعه و وزن گریپر را بهpayload نهایی خود اضافه کنید. 

تعداد محورها

تعداد محورهای یک ربات با درجه آزادی آن نسبت مستقیم دارد. اگر شما به دنبال یک اپلیکیشن مستقیم هستید، مثل pick and place از روی یک کانوایر روی یک کانوایر دیگر، یک ربات ۴ محور ساده کافی هست. با این حال، اگر اپلیکیشن شما در یک محیط کار کوچک هست و بازوی ربات پیچش و چرخش زیادی دارد، یک ربات ۶ یا ۷ محوره بهترین آپشن خواهد بود. تعداد محورها عموما به اپلیکیشن وابسته است. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد محورهای بیشتر به معنی کاهش انعطاف پذیری ربات نیست.

تولید کنندگان ربات عادت دارند که اسامی مختلفی برای محورهای ربات در نظر بگیرند.اساسا، اولین مفصل  (j1)  نزدیکترین محور به پایه ربات است.مفصل های بعدی (J2, J3, J4 …)  نامیده میشوند. تا اینکه با مچ ربات می رسیم. بعضی از شرکت ها مثل یاسکاوا موتومن از حروف برای نامگذاری محورها استفاده می کنند. 

سطح دسترسی ربات

هنگام انتخاب ربات مناسب برای اپلیکیشن خود، شما باید حداکثر فاصله ای که ربات نیاز دارد که کار بکند را بدانید چقدر است. انتخاب یک ربات همه اش در باره payload نیست. ربات همچنین باید به فاصله مورد نیاز دسترسی داشته باشد. همه شرکت های تولید کننده ربات سطح دسترسی ربات را ارائه می دهند، در نتیجه شما می توانید متوجه شوید که آیا این ربات مناسب اپلیکیشن شما هست یا نه. حداکثر سطح دسترسی عمودی برای ربات از پایین ترین نقطه ای(معمولا پایین تر از پایه ی ربات) که ربات دسترسی دارد تا حداکثر فاصله ای که مچ ربات می رسد اندازه گیری می شود. حداکثر سطح دسترسی افقی از مرکز پایه ی ربات تا بیشترین نقطه افقی که مچ ربات می رسد فاصله گذاری می شود. این مشخصات در هر رباتی متفاوت است. 

قابلیت تکرار پذیری (دقت)

یک بار دیگر، این معیار وابسته به اپلیکیشن شما می باشد. تکرار پذیری یعنی قابلیت یک ربات برای رسیدن دقیق به یک نقطه مشخص بدون خطا هر دفعه که کار را انجام می دهد. اکثر اوقات ربات ها می توانند کار را با دقت ۰.۵  میلی متر انجام دهند و گاهی اوقات حتی بیشتر. این دقت در ربات های یاسکاوا موتومن به ۰.۰۱ میلی متر هم میرسد. به عنوان مثال اگر ربات شما قرار است برد مدار الکترونیکی را مونتاژ کند شما ممکن است به یک ربات با دقت بیشتر نیاز داشته باشید. اگر اپلیکیشن شما خیلی خشن و ضمخت است ربات نیاز نیست آنقدر دقت بالایی داشته باشد. این اندازه دقت با + و – نمایش داده می شود ‘’±’ به خاطر زوایای ۲ بعدی.

سرعت

این معیار برای هر کاربری مهم است. در واقع، بستگی به نرخ کاری دارد که قرار است انجام شود. کاتالوگ ها معمولا حداکثر سرعت را بیان می کنند، اما شما باید بدانید که تمامی سرعت ها   می توانند بین ۰ و حداکثر باشند . این واحد حرکت معمولا بر اساس درجه/ثانیه اندازه گیری می شود. بعضی از تولید کنندگان ربات نیز نرخ شتاب حداکثر را بیان می کنند.

وزن ربات

وزن ربات یک فاکتوربسیار مهم هنگام طراحی یک سلول ربات است. اگر که ربات قرار است روی یک نیمکت سفارشی نصب شود یا اینکه روی یک ریل، شما باید وزن ربات را برای طراحی پشتیبانی مربوطه بدانید.

ترمز و اینرسی

اساسا همه تولید کنندگان ربات اطلاعاتی در باره سیستم ترمز ربات شان ارائه می دهند. بعضی از ربات ها روی تمامی محورهایشان ترمز دارند و بعضی ها ندارند. به منظور داشتن موقعیت دقیق و تکرار پذیر در فضای کار، شما باید ترمز کافی روی محورها داشته باشید. اینرسی یک ربات هم توسط تولید کننده ارائه می شود. در واقع برای طراحی ویژگی های امنیتی این یک قابلیت است.

درجه حفاظت(IP)

با توجه به مکان و یا فضایی که ربات شما قرار است کار بکند شما ممکن ربات با یک IP خاص نیاز داشته باشید. در واقع، اگر ربات در محیط مرتبط با محصولات غذایی، ابزارهای آزمایشگاهی، ابزرهای پزشکی و یا در محیط های بسیار قابل اشتعال کار می کند درجه حفاظت متفاوت خواهد بود. این معیار یک عدد بین المللی هست و شما باید مشخص کنید که اپلیکیشن شما نیاز به یک درجه حفاظت خاص دارد یا شما می توانید از ربات با درجه حفاظت معمولی استفاده کنید. بعضی از تولید کنندگان، ربات مشابه با درجه حفاظت متفاوت بسته به اینکه ربات کجا قرار است کار کند ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید