Inverter

در اینورترهای یاسکاوا این امکان وجود دارد که اینورتر را بگونه ای تنظیم کنیم تا مدتی که ما تعیین کرده ایم اینورتر افت ولتاژ را در نظر نگیرد و ارور افت ولتاژ (UV) ندهد. برای این منظور پارامتر L2-01 را برروی یک تنظیم می کنیم و به این صورت اگر افت ولتاژ لحظه ای داشته باشیم طی مدت زمانی که در پارامتر L2-02 تنظیم می کنیم اینورتر اروری نخواهد داد.

جواب مثبت است. 

در درایوهای جدید مثل سری های GA700   ، CH700این امکان وجود دارد که با قرار دادن KEYPAD بلوتوثی و با استفاده از نرم افزار Drive Wizard mobile  که بر روی گوشی هوشمند شما نصب می شود می توان در پارامترهای درایو تغییرات ایجاد کرد ، ارورها را خواند ، از پارامترها بک آپ گیری کرد و از امکانات مختلف دیگری بهره برد.

شرکت یاسکاوا در رابطه با این موضوع در کاتالوگ اینورتر های نسل جدید خود مطلبی را ارائه نکرده است که نیاز به این کار باشد ، در رابطه با این موضوع طبق تجربه ای که ما و همکاران در واحد تعمیرات داشته ایم ، خازن های درایوهای این شرکت حتی بعد از چندین سال ماندن نیازی به شارژ کردن ندارد . بازهم شما برای اینکه اطمینان داشته باشید می توانید پروسه شارژ خازن ها را بوسیله واریاک و به صورت افزایش پله ای ولتاژ انجام دهید . اما با توجه به اینکه شاید شما به این تجهیز دسترسی ندشته باشید راه ساده تری را به شما پیشنهاد می نماییم . در ابتدا برق تکفاز به اینورتر بدهید و برای اطمینان بیشتر یک لامپ هم با فاز سری کنید و بگذارید مدتی (۲۰ دقیقه) وصل بماند بعد از آن سه فاز اصلی را وصل نمایید.

شما در ایتدا باید موتور خودرا چک نمایید و مشاهده کنید که قطعاتی مثل بلبرینگ ، یاطاقان و… معیوب نباشند. پس از آن اگر از سلامت موتور مطمئن شدید. به احتمال قوی با تغییر میزان فرکانس کریر درایو مشکل شما برطرف می شود. افزایش فرکانس کریر موجب کاهش نویز قابل شنیدن و همچنین تلفات توان موتور می گردد . ولی باید به این نکته توجه نمایید که با افزایش فرکانس کریر بازده اینورتر کاهش پیدا می کند . به عنوان مثال در همین اینورتر ۴ کیلووات که خودتان دارید وقتی فرکانس کریر بر روی مقدار ۲ KHZ قرار دارد درایو V1000 در حالت Normal duty تا جریان ۱۱.۱ در خروجی جواب می دهد. ولی اگر مقدار فرکانس کریر را روی ۱۵ KHZ قرار دهیم (بالاترین مقدار) مقدار آمپری که درایو در خروجی جواب می دهد به مقدار ۵.۵ آمپر کاهش پیدا می کند.

برای تنظیم مقدار فرکانس کریر در اینورترهای یاسکاوا از پارامتر C6-02 استفاده می کنیم . توجه داشته باشید که مقدار های مختلف را تست نمایید تا بهترین مقدار را انتخاب کنید.  البته گزینه Swing PWM هم بین گزینه ها وجود دارد که مقدار فرکانس کریر Base را ۲KHZ در نظر می گیرد و با استفاده از الگوهای PWM مخصوص صدای نویزی که از موتور بوجود می آید را کاهش می دهد.

لطفا فایلی را که پیوست شده مطالعه کنید . در این فایل مرحله به مرحله روش اتصال آنها گفته شده است.

۵  درجه ی روشنایی برای keypad اینورترهای یاسکاوا سری های ۷ تعریف شده است که بوسیله پارامتر  o1-05  می توان آنرا تغییر داد .

توان مصرفی VFD همیشه برابر با توان خروجی همراه با تلفات داخلی اینورتر می باشد . زمانی که فرکانس اینورتر کمتر از مقدار فرکاس خط ( معمولا ۵۰ هرتز) باشد . ولتاژ خروجی اینورتر کمتر از ولتاژ ورودی می شود . به همین دلیل جربان خروجی بیشتر از جریان ورودی است .

Medium voltage  از ولتاژ ۱ تا ۳۵ کیلو ولت را شامل می شود. اینورترهای Medium voltage یاسکاوا معمولا با ولتاژ خط    ۳ ،  ۶  و۱۱ کیلو ولت تولید  می شود . لازم به ذکر است که اینورترهای medium voltage یاسکاوا سری MV1000  می باشد.

ROHS مربوط به کاهش مواد خطرناک می باشد و بیشتر روی کاهش موادی همچون سرب ،جیوه و کادمیوم تمرکز دارد. اینورتر های یاسکاوا هم کاملا با این استاندارد هماهنگی دارند.

سری A1000 حدود ۳۰ درصد کوچکتر از سری F7 می باشد . تفاوت دیگری که این دو سری با هم دارند در این است که اینورترهای سری A1000 می تواند در کنار هم (Side by side) نصب شود که این باعث می شود فضای کمتری از تابلو را اشغال کنند.

اینورترهای سری A1000 بهترین جایگزین برای سری F7 می باشد که حتی دارای عملکرد بهتری نسب به F7 می باشد و حتی ویژگی های بیشتری رو هم دارا می باشد. لازم به ذکر است که سری های ۷ از رده ی تولید خارج شده و سری های ۱۰۰۰ جایگزین آن گردیده است.

برای این کار بعد از تنظیم پارامترها ، پارامتر O2-03 را روی ۱ قرار می دهیم و به این ترتیب پارامترها ذخیره می گردد. برای بازخوانی آنها A1-03 را برروی ۱۱۱۰ تنظیم می کنیم.

بله می توان از هردو مدل LCD و LED بصورت REMOTE استفاده کرد و آنرا بر روی درب تابلو و یا هرجای دیگری استفاده کرد.

تا توان ۴ KW ابعاد آنها یکی است و بالاتر از این توان سایز V1000 حدودا ۳۰ درصد کوچکتر می شود.

بله می توان از اینورتر یاسکاوا استفاده کرد.
پارامترهای مربوط به شبکه Modbus در اینورتر V1000 یاسکاوا سری H5 می باشد که در کاتالوگ پیوستی پارامترهای معادل ۳G3VM در سری V1000 آمده است و با استفاده از آن می توانید پارامترهای V1000 را تنظیم کنید . لازم به ذکر است که سری ۳G3MV دقیقا معادل V7 یاسکاوا می باشد و کاتالوگ پیوستی مربوط به V7 می باشد .

بله می توان درایو ۳ فاز ۲۰۰ ولت را بصورت تکفاز راه اندازی کرد و نیاز به تنظیم خاصی نداره ، ولی اصولا توان درایو کاهش پیدا می کند . و برای راه اندازی درایو ۲۰۰ ولت بوسیله ولتاژ ۴۰۰ ولت باید از ترانس استفاده کنید و ولتاژ ۴۰۰ ولت رو به ۲۰۰ ولت تبدیل کنید.

دراینورترهای یاسکاوا عملکردی به نام stall prevention وجود دارد که این عملکرد برای زمانی است که درایو به علت مواردی همچون کم بودن زمان acceleration و deceleration و یا سنگین بودن باری که برروی موتور است دچار ارور هایی همچون Over voltage می شود و موتور به حالت stalling می رود . در این حالت با فعال کردن این عملکرد که توسط پارامترهای L3 تنظیم می گردد بدون اینکه نیاز باشد زمان acceleration و deceleration را تغییر دهیم و یا تنظیماتی توسط اپراتور انجام شود ، خود درایو تنظیمات مربوطه را انجام می دهد تا درایو با بهترین حالت ، کار خودرا انجام دهد .
عملکرد stall prevention شامل سه مورد زیر می باشد :
۱)در طول deceleration زمان آنرا تغیر می دهد تا از overvoltage جلوگیری نماید .
۲)در طول acceleration زمان آنرا تغییر می دهد تا از stalling موتور جلوگیری نماید .
۳)Stall prevent در طول عملکرد اینورتر به صورت اتوماتیک فرکانس خروجی را کاهش می دهد .

بطور کلی در اینورتر های یاسکاوا می توان برای اتصال تا ۱۲۶ دستگاه master و slave از شبکه پروفیباس استفاده کرد که برای اتصال این تعداد از دستگاه ، به ۴ عدد repeater هم نیاز است که در مجموع به ۱۳۰ دستگاه در پروفیباس احتیاج خواهیم داشت. در مورد شبکه های ارتباطی سریعتر می توان از شبکه های Ethernet-IP و Modbus TCP/IP استفاده کرد که از سرعت بالاتری(تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه ) نسبت به پروفیباس(تا ۱۲ مگابیت بر ثانیه) بهره مند هستند . البته لازم به ذکر است که برای استفاده از این شبکه های ارتباطی ، نیاز به کارت های Optional دارید که بر روی اینورتر یاسکاوا نصب می شوند .

بله این کار امکان پذیر است ، شما می توانید از طریق پورت های RS485 که برروی اینورتر و HMI موجود می باشد HMI را به ۲عدد اینورتر و حتی بیشتر متصل نمایید و نیاز به تجهیزات جانبی خاصی ندارید ولی نیاز به برنامه نویسی HMI وتنظیمات پارامترهای اینورتر (پارامترهای H5) دارید که کارشناسان واحد پروژه ی شرکت نیرونوین این کار را برای شما انجام می دهند .

برای انجام این کار ، باید پتانسیومتر ( ولوم ) را به ورودی آنالوگ اینورتر اول و خروجی آنالوگ آن را به ورودی آنالوگ اینورتر دوم متصل کنیم و تنظیمات پارامترهای زیر را انجام دهید:
برای اینکه یکی از اینورترها به مقدار %۱۰ بیشتر از دیگری فرکانس بگیرد شما باید پارامترهای مربوط به ورودی آنالوگ را تنظیم نمائید به این صورت که از ورودی آنالوگ A1 استفاده کنیم و پارامتر H3-03 را بر روی یکی از این اینورترها %۱۰۰ قرار می دهیم و بر روی اینورتر دیگر مقدار %۱۱۰ را تنظیم کنیم البته این مقدارها باتوجه به نیازهای شما متفاوت است و شما باید با تست کردن مقدارهای مختلف به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

بله یکی از دلایل آسیب به درایو میتواند همین باشد به طور کلی در مقاومت های ترمز دو پارامتر توان و مقاومت دارای اهمیت می باشند به این صورت که اگر مقدار آنها بیشتر یا کمتر از مقدار استانداردی که خود اینورتر برای مقاومت ترمز خود معرفی کرده است باشد امکان آسیب به اینورتر وجود دارد ولی این نکته قابل ذکر است که اگر پارامترهای مربوط به ترمز در درایو تنظیم باشد با وجود شرایط گفته شده امکان آسیب پایین تر است ( به صورت دقیق تر اگر مقدار مقاومت کمتر از مقدار استاندارد باشد باعث می شود جریان زیادی از IGBT عبور کند و ممکن است باعث سوختن آن شود و اگر مقدار مقاومت بیشتر از مقدار استاندارد باشد باعث می شود جریان نشتی کمتری به سمت مقاومت ترمز هدایت شود و باعث آسیب به درایو شود و در رابطه با توان اگر مقدار توان کمتر از مقدار استاندارد باشد باعث آسیب به مقاومت و در نتیجه آن آسیب به درایو می شود).

کاهش مصرف انرژی توسط اینورتر ، بستگی به کاربردی دارد که اینورتر را استفاده کرده ایم ( Application ) . در بسیاری از مواقع وقتی که موتور به طور دائم با بار نامی کار کند ، با نصب اینورتر روی این موتور ، کاهش مصرف انرژی قابل توجهی نخواهیم داشت ( البته می توان از مزایای دیگر اینورتر مانند استارت و استپ نرم ، کاهش توان راکتیو ، گشتاور راه اندازی بالا و … استفاده کرد ) . زمانی که بار موتور متغیر باشد ( گاهی موتور بدون بار و گاهی با بار نامی یا کمتر از بار نامی کار کند ) می توان با استفاده و تنظیم دقیق پارامترهای PID و Energy Saving کاهش مصرف قابل ملاحظه ای داشته باشیم .
در برخی کاربردها مانند کمپرسورها ، با نصب اینورترهای یاسکاوا (Yaskawa ) و تنظیم حرفه ای پارامترها ، کاهش مصرف بالایی مشاهده می شود.

در اینورتر های Yaskawa ، برخی از پارامترها را می توان در حین کار توسط پنل (KEYPAD) تغییر داد لذا همان پارامترها را (مانند پارامترهاِی Acceleration و Deceleration ) نیز می توان توسط نرم افزار Driver wizard در حین کار بصورت آنلاین تغییر داد و در همان لحظه نیز تغییرات اعمال شده را مشاهده کرد.
در صورت نیاز به اطلاع بیشتر در مورد تمام پارامترهایی که در حال کار ( Run ) قابلیت تغییر دادن دارند ، لطفا با داخلی ۱۰۳ تماس حاصل فرمایید

بله امکان پذیر است ، شما می توانید خروجی سنسور PTC را به ورودی آنالوگ درایو متصل کنید و با تنظیم پارامترهای L1-03 که مربوط به تنظیم نوع آلارم OH3 می باشد ( آلارم زمانی عمل می کند کهTr – ۵°c باشد) و پارامتر L1-04 که مربوط به تنظیم نوع OH4 ،Error می باشد ( زمانی عمل می کند که Tr + 5° c باشد ) متوجه over heat موتورشوید . این نکته قابل ذکر است که درحالت پیش فرض در زمان آلارم اینورتر از کار نمی افتد و شما فقط پیغام OH3 را دارید ولی در زمان Error علاوه بر پیغام OH4 اینورتر نیز از کار می افتد . (در ضمن Tr دمای آستانه موتور می باشد که نشان دهنده گرمای بیش از حد موتور است.)

روش های زیر می تواند به رفع مشکل شما کمک کند
۱. در مرحله اول که هزینه کمتری دارد ابتدا بدنه درایو را به ارت وصل کنند.
۲.درمرحله دوم تغذیه دوربین ها را ایزوله کنند ( مثلا از یک ترانس ایزوله جهت تغذیه دوربینها استفاده شود )
۳. در مرحله سوم نویز فیلتر در ورودی اینورتر شان قرار دهند.
گاهی اوقات نیز تغییر فرکانس کریر در اینورتر ، موجب کاهش اختلالات ذکر شده می شود . ( البته در تمام کاربردها ، مورد استفاده نیست ، مثل آسانسور )

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند ولی از نظر ساختار سخت افزاری باهم تفاوت هایی دارند .

اولین تفاوت پنل اینورتر های یاسکاوا می باشد

عکس سمت چپ پنل اینورتر L1000 تولید چین می باشد وعکس سمت راست پنل اینورتر L1000 انگلیس می باشد که بصورت ۵ خط و گرافیکی می باشد

تفاوت بعدی ترمینال های اینورتر ها می باشد

تصویر سمت راست اینورتر تولید انگلیس می باشد با ترمینال فنری و تصویر سمت چپ اینورتر تولید چین می باشد با ترمینال پیچی .

اینورترهای سری L1000 که شرکت نیرونوین عرضه می کند ساخت کارخانه انگلیس شرکت یاسکاوا است (Made in UK) و با کد CIMR-LC4A شروع می شود .

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینورترهای    Yaskawa با داخلی ۱۰۷  تماس حاصل فرمایید.

بله . اینورترهای یاسکاوا سری ۱۰۰۰ ( مانند V1000 ) دارای چنین قابلیتی هستند و نحوه ارتباط از طریق ترمینال R- R+ S- S+ می باشد ( تصویر زیر )

یک line reactor (که به عنوان “چوک” نیز شناخته می شود) یکی از ملزومات جانبی درایو فرکانس متغیر (اینورتر) است. که از یک بوبین سیم پیچی تشکیل شده است که در هنگام عبور جریان از آن، یک میدان مغناطیسی را تشکیل می دهد. این میدان مغناطیسی میزان افزایش جریان را محدود کرده، و از اینرو هارمونیکها را کاهش می دهد و درایو را از امواج بلند و ایجاد هارمونی های(THID) و (THVD) که بارز ترین این هارمونی ها هستند روی سیستم قدرت محافظت می کند. دو نوع اصلی از راکتورهای مورد استفاده در درایوهای فرکانس متغیر وجود دارد AC و DC هنگامی که یک چوک AC مابین درایو و سیستم قدرت (برق ورودی) قرار داده می شود، از آن به عنوان چوک ورودیAC یاد می شود. هنگامی که یک چوک DC در لینک DC درایو فرکانس متغیر جای داده می شود، به عنوان یک راکتور یا چوک لینک DC شناخته می شود.
هر دوی راکتورهای AC و DC جریانهای هارمونیکی را محدود می کنند. اما، مزیت قابل توجه راکتورهای AC ، محفاظت از اینورتر ادر مقابل امواج بلند وجلوگیری از ورود نوسانات به سیستم قدرت است زیرا آنها در بین سیستم قدرت و ترمینالهای قدرت ورودی در درایو قرار گرفته اند. چوک ها از لغزش ولتاژ اضافی جلوگیری می کنند، قابلیت اطمینان و طول عمر اینورتر را افزایش می دهند، عامل توان کل را بهبود میدهند و لغزش آزار دهنده را کاهش میدهند.

برای راه اندازی اینورترهای یاسکاوا با ولتاژ   DC   باید به مدل اینورتر توجه کرد . اگر ورودی اینورتر ، سه فاز  ۴۰۰  ولت است ، باید به ترمینالهای   ۱+  و  –   ولتاژی برابر با ۴۰۰ ولت DC بدهیم و اگر ورودی اینورتر ، تک فاز یا سه فاز ۲۰۰ ولت باشد    ( نکته : اینورترهای L1000 ورودی تک فاز ندارند )  ، ولتاژDC که به ترمینالها ۱ +  و  –   اعمال می شود باید ۲۰۰ ولت باشد .

خیر . نمی توان اینورتر سه فاز را با ورودی تکفاز راه اندازی کرد .  زیرا حداقل ولتاژی که می توان به اینورتر اعمال کرد تا بدون مشکل استارت شود ، ۳۰۰ ولت می باشد در حالی که  ولتاژبرق تکفاز ، ۲۲۰ ولت است .  

در اینورتر های یاسکاوا برای استفاده از خروجی های ترانزیستوری ( Photocoupler Output)    و اتصال آن به یک آژیر و یا چراغ سیگنال  ۲۴  ولت ، باید به شکل زیر عمل نمایید :

منفی پاور ۲۴   ولت را به ترمینال PC وصل کرده و از یکی از خروجی  P1  یا P2   به چراغ سیگنال وصل کنید و مثبت پاور نیز مستقیم به چراغ سیگنال وصل شود.

لازم به ذکر است که تنظیمات خروجی ترمینالهای P1   و  P2  توسط پارامترهای  H2-02 و H2-03  انجام می شود .

حداکثر شبکه کردن اینورترها بستگی به کنترلری دارد که به عنوان master است و لی در حالت عادی ۲۵۶ اینورتر را میتوان در یک شبکه آورد .
نمی توان یک شبکه را به طور کل برای همه کاربردها پیشنهاد داد . بر اساس سرعت مورد نیاز جهت انتقال دیتا ، فاصله اینورتر ها از هم و…. می توان از شبکه رایج Modbus تا شبکه های پیشرفته تر مانند Ethernet ، Profibus ، Profinet و … استفاده کرد .
جهت کد کارت های مربوطه : به عنوان مثال در برند یاسکاوا ، برای شبکه Ethernet کد SI-EN3 و برای شبکه Profinet کد SI-EP3 می باشد البته باید سری اینورتر مشخص شود.
در مورد شبکه کردن دو اینورتر از دوبرند مختلف ، نمی توان به طور کلی نظر داد . باید کاتالوگ این دو اینورتر بررسی شود و شبکه هایی را که ساپورت می کنند معین کرد . مثلا اگر هر دو اینورتر ، شبکه Modbus RTU را پشتیبانی کنند ، احتمال شبکه شدن وجود دارد .

معمولا در هنگام سوختن IGBT خطای OC بروی درایو ظاهر میشود و در هنگام وصل برق و یا RUN کردن درایو سریعا فیوز میپرد. و یا با آزاد کردن کابل موتور از خروجی درایو بازهم این خطا رخ میدهد و یا خطای PUF مبنی بر سوختن فیوز DC BUS بروی درایو ظاهر میشود که در اکثر مواقع به دلیل سوختن IGBT این فیوز می سوزد و بسیار کم احتمال دارد که این فیوز به تنهایی بسوزد.

فیوز قسمت DC BUS سوخته است
علت بوجود آمدن این خطا اتصالی در قسمت DC BUS ، نوسان شدید در شبکه ویا کثیفی بیش از حد درایو می باشد که این کثیفی می تواند به دلیل عدم سرویس به موقع درایو و یا کار نکردن درایو به مدت طولانی باشد.

اینورترهای یاسکاوا شبکه های صنعتی زیر را پشتیبانی می کنند

RS-232C
RS-422/485 (Memobus/Modbus)
MECHATROLINK-I
MECHATROLINK-II
Ethernet/IP
EtherCAT
Modbus TCP
PROFINET
CC-Link
DeviceNet
PROFIBUS-DP
CANopen

بله . با در نظر گرفتن تنظیمات زیر ، می توان از یک اینورتر یاسکاوا جهت تغذیه چندین موتور استفاده کرد :
۱- جریان نامی اینورتر باید از مجموع جریانهای کاری موتورها بیشتر باشد ( جریان موتورها را در حالتی که ماکزیمم بار روی آنها است محاسبه کنید )
۲- از بی متال الکترونیکی اینورتر نمی توان استفاده کرد و باید برای هر موتور به طور جداگانه بی متال نصب کرد .

دیدگاهتان را بنویسید