Sensing

در سنسور های القائی امرن گزینه ای به نام پاسخ فرکانسی (Response frequency) وجود دارد این گزینه نشان می دهد که در طول یک ثانیه سنسور چندین بار می تواند عبور جسم را تشخیص دهد . به عنوان مثال در سنسور E2A-M12KS04-WP-B1 پاسخ فرکانسی هزار هرتز می باشد این بدین معناست که این سنسور می تواند در طول ۱ ثانیه ۱۰۰۰ بار عبور جسم را تشخیص دهد یا به عبارتی قطع و وصل شود . البته این تعداد قطع و وصل زمانی عملی است که سنسور به تجهیزات مناسب متصل شود .

استفاده از یک سنسور فوتو الکتریک در محیط بیرونی به دلایل زیر توصیه نمی گردد.

نور مستقیم خورشید : نور خورشید باعث از بین رفتن سیگنال نوری سنسورمی گردد . و حتی با قطع شدن سیگنال نوری ، سنسور نور مستقیم خورشید را به عنوان سیگنال دریافتی در نظر می گیرد و باعث اختلال در کار سنسور می گردد. علاوه بر اینکه وقتی که نور خورشید به طور مستقیم به سنسور می تابد باعث بالارفتن دمای سنسور می شود و این ممکن است باعث خرابی سنسور گردد .

از بین رفتن بدنه سنسور به علت اشعه ماوراء بنفش خورشید : ماده استفاده شده برای بدنه سنسور (رزین )  وقتی که نور ماوراء بنفش موجود در نور مستقیم خورشید به آن می تابد از بین می رود و موجب خرابی بدنه سنسور می گردد .

تغییرات سریع دما و یخ زدگی : تغییرات سریع دما و یخ زدگی موجب خرابی سنسور می گردد .

واژه Resolution یا دقت در انکدرهای incremental به معنی تعداد پالس در هر یک دور چرخش شفت است و در انکدرهای absolute به معنی شمارش آدرس هاس باینری به ازای هر دور چرخش می باشد .

حداکثر متراژ برای خروجی نوع ولتاژی و نیز نوع open collector برابر با ۱۰ متر برای توع  complementary  برابر با ۳۰ متر و برای نوع line driver برابر با ۱۰۰ متر است .

خروجی نوع  complementary : خروجی ترانزیستوری است که  دارای دو نوع خروجی pnp و npn به طور همزمان می باشد .

سنسورهای پراکسیمیتی امرن OMRON در انتهای خود دارای LED می باشند که در صورت نزدیک شدن اجسام فلزی و عمل کردن سنسور، LED روشن می شود. اگر با نزدیک شدن جسم فلزی، LED روشن می شود ولی فرمانی صادر نمی شود، کابل ارتباطی سنسور، کنترلر و … را بازبینی کنید.

از سنسورهای نوری دارای IP67 می توان استفاده کرد ، اما باید دقت داشت که ممکن است دقت سنسور و نیز فاصله سنجش کاهش یابد . برخی از سنسورهای نوری امرن با IP67  در مدل های E32 ; A/B ; E3S و سنسورهای فیبر نوری E32 یافت می شود . شرکت امرن بیشتر سنسورهای فیبر نوری E32 را به دلیل نداشتن تجهیزات الکتریکی داخلی پیشنهاد می دهد .

در صورتی که سنسور در دمای بیشتر از دمای مشخص شده استفاده شود، تغییر در فاصله سنجش بیشتر از فاصله ی واقعی خواهد بود.

به طور کلی فاصله سنجش در دمای بالا افزایش می یابد، و در نتیجه نقطه عملکرد و نقطه ریست نیز افزایش می یابد و اختلاف بین نقطه عملکرد و نقطه ریست بیشتر خواهد شد و پراکسیمیتی سنسور تمایل دارد که ریست نکند حتی اگر سنسور عمل بکند. اگر دما بیشتر افزایش یابد و نقطه عملکرد افزایش یابد، سنسور عمل خواهد کرد حتی اگر هیچ شیئی در مقابل آن نباشد.

در ادامه ی افزایش دما، ممکن است که در نهایت سنسور آسیب ببیند.

 با توجه به مقاومت حرارتی هر کدام از قطعه ها. از سنسورها در دمای مطلوب و مشخص شده استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید