کارت PG یاسکاوا یا کارت انکودر یاسکاوا مخصوص آن سری از اینورتر‌های یاسکاوا است که از قابلیت حلقه بسته (Closed-Loop) پیشتیبانی می‌کنند. درایوهای یاسکاوا سری A1000 ,L1000 و GA700 قابلیت نصب انکودر را دارند و می‌توانید برای آن‌ها از کارت پی جی استفاده نمایید.

 

 

 

کارت‌ PG چیست؟

PG مخفف Pulse Generator است، معمولاً برای اندازه گیری سرعت چرخش استفاده می‌شود. کارت PG یاسکاوا که برخی آن را با نام کارت انکودر (Encoder) می‌شناسند یک بخش از درایو یا همان اینورتر است که وظیفه تبدیل سیگنال را به فرم‌های مختلف دارد. در حالت کلی برای افزایش دقت یک اینورتر در کنترل سرعت و یا گشتاور بهتر است سیستم بصورت حلقه بسته راه اندازی شود بطوریکه در حالت حلقه بسته دقت کلی اینورتر در کنترل سرعت و گشتاور تا 10 برابر بیشتر از زمانی است که اینورتر بصورت حلقه باز راه اندازی می‌شود. با نصب این کارت آپشن برروی درایو، درایو قادر به خواندن سیگنال ارسالی از کارت PG متصل به انکدر (موتور) است. این سیگنال به درایو اجازه می‌دهد تا از تغییرات ظریف بار مطلع شود و داده‌های لازم را برای کنترل فرکانس خروجی و برای حفظ سرعت ثابت با درجه دقت بالا در اختیار درایو قرار دهد.

انکودر چیست؟

انکودر (Encoder) که به فارسی رمزگذار نامیده می‌شود یک قطعه الکترونیکی است که می‌تواند میزان چرخش و حرکت را با دقت بالا اندازه گیری کند. فرض کنید که بر روی کانوایر خود یک انکودر نصب کرده‌اید و می خواهید با دریافت یک سیگنال انکودر شروع به شمارش کند و پس از طی شدن یک مسافت درایو شما یک واکنش نشان دهد. در اینورترهای آسانسور نیز می‌تواند به دلایل مشابه استفاده گردد.

حلقه بسته

قابلیت حلقه بسته یا Closed-loop که در درایوهای L1000 ,A1000 و GA700 مورد استفاده قرار می‌گیرد سیستمی است برای کنترل خودکار که در آن یک فیدبک و یا بازخورد برای درایو ارسال می‌گردد و درایو از طریق این بازخورد موقعیت موتور را محاسبه کرده و دور موتور را به صورت خودکار تنظیم می‌کند.

انواع کارت‌ PG یاسکاوا

کارت‌ PG یاسکاوا مدل PG-B3

کارت‌ PG یاسکاوا مدل PG-X3

کارت‌ PG یاسکاوا مدل PG-F3

کارت‌ PG یاسکاوا مدل PG-E3

کارت‌ PG یاسکاوا مدل PG-RT3

شرکت نیرونوین

شرکت نیرونوین به عنوان نماینده یاسکاوا در ایران افتخار دارد تا تمام تجهیزات یاسکاوا را به صورت کامل از جمله ربات‌های صنعتی، درایو، سروپک و تمام تجهیزات جانبی این محصولات نظیر کارت انکودر، پانل، بریک یونیت و… را با کیفیت اورژینال (اصلی) خدمت مشتریان گرانقدر خود ارائه نماید.