ربات جوشکاری یاسکاوا از توانمندترین ربات‌های صنعتی حال حاضر در دنیا می‌باشد که برای کاربردهای متعدد صنعتی راهکارهای نوینی دارد. شرکت نیرونوین نمایندگی یاسکاوا Yaskawa با 2 دهه تجربه در اتوماسیون صنعتی و همچنین چندین سال تجربه در زمینه ربات‌های صنعتی با تجارت متعدد در این زمینه می‌تواند برای مشکلات رباتیک شما با بهره گیری از متخصصان فنی خود راهکارهای قطعی ارائه نماید. همچنین اگر نیاز به راهنمایی و یا مشاوره رایگان پیش از خرید در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناسان فنی ما به شماره 02536125 و یا ازطریق تماس واتساپی در ارتباط باشید.

انواع ربات جوشکاری و برشکاری یاسکاوا

 

سری AR

مدل ربات AR1440 AR2010 AR3120 AR1730 AR700 AR900 AR1440E
تعداد محور 6 6 6 6 6 6 6
توان حمل 12کیلوگرم 12کیلوگرم 20 کیلوگرم 25کیلوگرم 8کیلوگرم 7کیلوگرم 6کیلوگرم
دقت تکرار پذیری ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰3 میلیمتر ۰.۰7 میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر
ناحیه کاری ۱۴۴۰ میلیمتر 2010 میلیمتر 3120 میلیمتر 1730 میلیمتر 727 میلیمتر 927 میلیمتر ۱۴۴۰ میلیمتر

 

 

 

 

 

ربات صنعتی

سری GA

 

مدل ربات GA50
تعداد محور 6
توان حمل 50 کیلوگرم
دقت تکرار پذیری ۰.۰۲ میلیمتر
ناحیه کاری 2038 میلیمتر

 

 

سری HC Welding

مدل ربات HC10 HC20
تعداد محور 6 6
توان حمل 10 کیلوگرم 20 کیلوگرم
دقت تکرار پذیری 0.02 میلیمتر 0.02 میلیمتر
ناحیه کاری 1200 میلیمتر 1700 میلیمتر

 

 

 

 

سری SP

مدل ربات SP80 SP100 SP110H SP150R SP165 SP180H SP185R SP210
تعداد محور 6 6 6 6 6 6 6 6
توان حمل 80 کیلوگرم 100 کیلوگرم 110 کیلوگرم 150 کیلوگرم 165 کیلوگرم 180 کیلوگرم 185 کیلوگرم 210 کیلوگرم
دقت تکرار پذیری ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰2 میلیمتر ۰.۰2 میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر ۰.۰۲ میلیمتر
ناحیه کاری 2236 میلیمتر 2236 میلیمتر 2044 میلیمتر 3140 میلیمتر 2702 میلیمتر 2702 میلیمتر 3140 میلیمتر 2702 میلیمتر

 

خرید ربات‌های جوشکاری و برشکاری یاسکاوا

شرکت نیرونوین نمایندگی یاسکاوا در ایران، وارد کننده انواع ربات‌های صنعتی یاسکاوا ژاپن نظیر ربات جوشکاری، ربات رنگ پاش، ربات جابجایی، ربات بسته بندی و… می‌باشد. با خرید از شرکت نیرونوین می‌توانید از مزایایی نظیر نصب و راه اندازی، آموزش و پشتیبانی نیز بهره‌مند گردید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط شرکت در ارتباط باشید.

نحوه انتخاب ربات جوشکاری

در انتخاب ربات‌های جوشکار موارد متعددی دخیل هستند. یکی از مهم‌ترین پارامترها مشخص کردن اپلیکیشن جوشکاری رباتیک است. به عبارت دیگر شما لازم است مشخص کنید که ربات جوشکار یاسکاوا شما قرار است در چه صنعتی مورد استفاده قرار گیرد و مورد دیگر اینکه چه نوع جوشکاری نیاز است انجام شود. شیوه‌های جوشکاری متعددی رایج هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت اما رایج‌ترین شیوه‌های جوشکاری با ربات در ایران جوشکاری CO2 و Mig/Tig می‌باشد.

دیگر نکته‌ای که حائز اهمیت است دقت تکرارپذیری ربات و همچنین محدوده کاری آن است. همان طور که در جدول بالا ملاحظه فرمودید ناحیه کاری عددی است که با میلیمتر مشخص شده و این نمایانگر حداکثر محدوده‌ای است که بازوی ربات می‌تواند به آن نقطه برسد.

 

نحوه عملکرد ربات جوشکاری

استفاده از ربات جوشکاری در صنعت مزایایی را به همراه دارد که در حالت جوشکاری دستی ممکن نیست. ربات­‌های جوشکاری قادرند تا چندین ابزار را به صورت همزمان استفاده کرده و همچنین فرایند را بدون وقفه ادامه دهند. در مواردی همچون جوشکاری باک آلومینیوم (یکی از پروژه‌های انجام شده توسط شرکت نیرونوین) لازم است عملیات جوشکاری به هیچ وجه متوقف نشود که این کار تنها توسط ربات قابل انجام است.

ربات­‌های جوشکاری یاسکاوا Yaskawa قابلیت کار و حرکت را در سه محور X, Y و Z  را دارند. شیوه کار ربات به این شکل است که یک تغذیه کننده سیم جوش، سیم جوش را برای کار جوشکاری به ربات می­فرستد. یک تورچ (Torch) با حرارت بسیار بالا در انتهای بازو قرار دارد که فلز را ذوب کرده تا فرآیند جوشکاری انجام پذیرد. از آنجایی که دما در این شیوه تا چندین هزار درجه می­رسد، استفاده از روبات منجر به افزایش ایمنی می‌­شود. زیرا انجام این کار به شکل دستی می­تواند خطرات متعددی را برای کارکنان به همراه داشته باشد.

جهت استفاده از ربات، نیر­وهای انسانی نیز می­‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما نیروهای انسانی به منظور فرمان دادن به ربات می­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند که نیاز به داشتن دانش فنی است. (آموزش کار با ربات نیز توسط نیروهای فنی نیرونوین انجام می‌­پذیرد).

فرآیند جوشکاری با ربات

جوشکاری حرفه‌­ای درصنایع متعدد نیاز به مهارت بالایی دارد. با این حال ممکن است نیروهای خبره نیز به اندازی کافی در دسترس نباشند. از این رو ربات­‌ها می­‌توانند این چالش را برای شما مرتفع سازند.

ربات‌ها فرآیند را به صورت خودکار انجام می‌دهند که این امر منجر به افزایش دقت، کاهش خطا و کاهش اتلاف منابع و همچنین عملکرد را تسریع می‌بخشد. این ربات‌ها طیف گسترده‌ای از فرآیندهای جوشکاری از جمله قوس، مقاومت، نقطه، TIG و غیره را فراهم می‌سازند.

انواع شیوه‌های جوشکاری

۱. جوشکاری ARC

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های جوشکاری در جهان همچنین در ایران جوش قوس الکتریک است. در این روش گرمای شدید تا ۶۵۰۰ درجه فارنهایت تولید می‌شود که فلز را ذوب کرده و با فلز مذاب قطعات را به هم متصل می‌کند و پس از خنک شدن یک اتصال پایدار ایجاد می‌شود.

۲. جوشکاری مقاومت

هنگامی که پروژه‌ها به عملیات حرارتی یا روشی برای کاهش هزینه نیاز دارند، ممکن است ربات‌ها از جوشکاری مقاومتی استفاده کنند. در طی این فرآیند، یک جریان الکتریکی هنگام عبور از بین دو پایه فلزی، استخر فلز مذاب ایجاد می‌کند. این فلز مذاب قطعات فلز را به هم می‌پیوندد.

۳. جوشکاری نقطه‌ای

برخی از مواد در برابر جریان‌های الکتریکی مقاومت می کنند و آن‌ها را از اشکال دیگر جوشکاری منع می‌کند. این وضعیت غالباً در صنعت خودرو برای تکه تکه کردن قطعاتی از بدنه اتومبیل اتفاق می‌افتد. برای غلبه بر این مسئله، جوشکارهای رباتیک از تنوع جوشکاری مقاومتی برای اتصال یک جفت ورق نازک فلزی در یک نقطه واحد استفاده می‌کنند.

۴. جوشکاری TIG

کاربردهای جوشکاری ربات که به دقت بالایی نیاز دارند ممکن است به جوشکاری TIG نیاز داشته باشد. این روش با اصطلاح جوشکاری قوس تنگستن گاز یا GTAW نیز انجام می‌شود. یک قوس الکتریکی از بین الکترود تنگستن و پایه فلزی عبور می‌کند.

۵. جوشکاری MIG

جوشکاری قوس فلز گاز که با نام GMAW یا MIG نیز شناخته می‌شود، روشی سریع و ساده است که از سطح بالایی رسوب استفاده می‌کند. یک سیم به طور مداوم به سمت نوک گرم شده جوشکار حرکت می‌کند، که سیم را ذوب می‌کند، اجازه می‌دهد مقدار زیادی فلز مذاب بر روی پایه برای اتصال پایه به قطعه دیگر بچکاند.

۶. جوشکاری لیزر

هنگامی که پروژه‌های جوشکاری برای حجم زیاد قطعات به دقت نیاز دارند، جوشکاری با لیزر روش ارجح اتصال فلز است. قطعات کوچک، مانند جواهرات یا اجزای پزشکی اغلب از جوشکاری لیزر استفاده می‌کنند.

۷. جوشکاری پلاسما

جوشکاری پلاسما قابل توجه ترین درجه انعطاف پذیری را دارد زیرا اپراتور می‌تواند به راحتی سرعت گاز عبوری از نازل و دما را تغییر دهد.