در حال حاضر برندهای بسیار متعددی در بازار ایران مطرح هستند اما بی‌شک می‌توان سرو موتور و سرو درایو یاسکاوا را به عنوان بهترین برند موجود در اتوماسیون صنعتی شناخت. از ویژگی‌های بارز سروهای یاسکاوا می‌توان به دقت بالا (24 بیت) و توان حفاظتی بسیار بالا (IP67) آن‌ها اشاره کرد. شرکت نیرونوین نمایندگی محصولات یاسکاوا در ایران افتخار دارد تمام محصولات این شرکت را با کیفیت اصلی ژاپن و مناسب‌ترین قیمت بازار ایران به شما صنعتگران و مهندسین گرانقدر عرضه نماید.
جهت دریافت مشاوره رایگان و یا خرید سرووهای یاسکاوا می‌توانید با کارشناسان فنی ما به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

درباره یاسکاوا

تولیداتی همچون اینورترها و سیستم‌های سرو یاسکاوا (سرو درایو و سرو موتور) از محصولات بسیار ممتاز شرکت یاسکاوا در سطح جهانی می‌باشد که در تمامی صنایع پیشرفته و عمومی در حال استفاده هستند. این شرکت با سابقه‌ی بیشتر از 100 سال در تمامی عرصه‌های صنعتی، شرکتی صاحب نام در تمامی زمینه‌های اتوماسیون صنعتی از جمله سیستم‌های سرو و موشن (Motion) می‌باشد. سرو موتورهای یاسکاوا جز جدا نشدنی از سیستم‌های موشن و صنایع هوشمند می‌باشند که به تعداد 20 میلیون عدد در تمامی دنیا نصب شده و در حوزه‌های CNC، رباتیک، صنایع حساس و … در حال فعالیت هستند.

سرو موتور چیست؟

سرو موتور یک نوع موتور است که می‌تواند یک قطعه مکانیکی را با دقت بسیار بالایی به گردش در آورد. این نوع از موتور‌ها قابلیت آن را دارند که قطعات را با دقت بالا، در زوایا و با سرعت دلخواه به گردش در آورند. حال می‌توان از نوع خطی یا گردشی آن استفاده نمود.
برای کنترل یک سرو موتور به سرو درایو نیاز است که دستورات را به شکل ولتاژ و جریان به سرو موتور اعمال کند. سرو موتور به واسطه ارتباط با یک انکودر از دقت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد به این معنا که وجود انکودر یک سیستم حلقه بسته ایجاد کرده که در هر لحظه موقعیت شفت موتور را به سرو درایو به صورت پالس گزارش می‌دهد. در سرو موتورها یک شفت خروجی قرار دارد که یک سر این شفت از موتور بیرون آمده و برای جفت شدن با بار استفاده می‌شود تا توان الکتریکی را به صورت توان مکانیکی تحویل دهد و آن سر دیگر شفت درون موتور قرار دارد که با انکودر و ترمز (برای سرو موتور های دارای ترمز) جفت شده است و ما می‌توانیم با تنظیمات لازم از آنها بهره ببریم.
لازم به ذکر است که شماری از سرو سیستم‌ها (سرو موتور و سرو درایو) دارای قابلیت Fully-Closed Loop می‌باشند که این قابلیت سبب می‌شود خطای سیستم بسیار نزدیک به صفر باشد و سرو موتور دقت حرکت خود را به اوج برساند.

انواع سرو موتور

سرو موتورها می‌توانند با توجه به عملکرد و کاربردشان در چند دسته متفاوت قرار بگیرند. در این میان دو نوع از مهم‌ترین آن‌ها  سرو موتور AC و سرو موتور DC می‌باشد. در ادامه به تشریح این دو مدل می‌پردازیم.

1. سرو موتورهای AC(جریان متناوب)

سرو موتورهای جریان متناوب (AC) موتورهایی هستند با جریان متناوب که شامل یک انکودر می‌باشند. همچنین با استفاده از کنترلرها قابلیت  Close-loop(موقعیت سنجی دقیق موتور) را فراهم می‌کنند. در نتیجه این موتورها می‌توانند با دقت بسیار بالایی موقعیت دهی گردند. از این رو این دسته از موتورها می‌توانند با توجه به نیاز و کارایی مورد نظر بسیار دقیق کنترل گردند.

2. سرو موتورهای DC (جریان مستقیم)

مبنای کار کلی موتورهای DC مشابه به سایر موتورهای الکترومغناطیسی است. اما به لحاظ ساختار، طراحی و کارایی تفاوت‌های وجود دارد. روتورهای این نوع از موتورهای به لحاظ اندازه و قطر با سایر موتورها متفاوت است. طول روتورهای آن‌ها بلند و قطر آن‌ها کمتر است.

کاربرد سرو موتور

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم سروموتورها می‌توانند در صنایع و تجهیزات متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. در اینجا به کاربرد برخی از این موارد به صورت کلی اشاره می‌کنیم.

 1. رباتیک: بازوهای ربات  برای جا به جایی به موتور نیاز دارند. البته موتوری با دقت بسیار بالا. در این موارد سروموتورها نقش بسیار کلیدی‌ای را ایفا می‌کنند.
 2. پنل‌های خورشیدی: پنل‌ها برای اینکه بتوانند کارایی بیشتری داشته باشند می‌بایست که سطح آن‌ها همیشه به سمت خورشید باشد. سنسورهای متصل به پنل جهت خورشید را تشخیص داده و فرمان لازم را جهت چرخش بسیار دقیق به موتور می‌دهند.
 3. دستگاه‌های CNC، اوپتیک و لیزر
 4. ماشین آلات تولید فنر
 5. صنایع نساجی
 6. صنایع چاپ و نشر
 7. سینماهای ۳ بعدی

اگر بخواهیم به کاربردهای این موتورهای دقیق و هوشمند اشاره کنیم شاید بتوان بیش از صدها مورد را نام برد. به طور کلی در تمامی مصارف صنعتی چند محور و همچنین هرگاه و هرجا که نیاز به دقت بالا باشد بدون شک حضور و وجود سروموتورها ضروری و الزامیست.

سروو یاسکاوا سری Sigma7

در سال‌های گذشته شرکت یاسکاوا در هوشمند سازی تجهیزات کنترلی بسیار عالی عملکرده است و در تطابق با تکنولوژی روز جهانی با سرعت زیادی پیش می‌رود. نمونه‌ی این تغییرات در یکی از تجهیزات بسیار مهم صنعتی به نام سرو موتورها می‌باشد که جز اصلی در بسیاری از دستگاه‌های صنعتی به کار می‌رود.
در سال‌های گذشته سیستم‌های سرو Sigma-2 باعث معرفی سرو سیستم‌های یاسکاوا به تمامی جهان شد و توانست در کارایی و بهره‌وری مناسب و همچنین در فانکشن‌ها و توابع متعدد از برندهای رقیب پیشی بگیرد و بسیار مورد استفاده قرار گیرد. بعد از آن طولی نکشید که طبق سرعت بسیار زیاد پیشرفت فناوری، برند یاسکاوا به رونمایی سیستم‌های سرو Sigma-5 پرداخت و خط تولید Sigma-2 پایان یافت.
امروزه خط تولید سری Sigma-5 نیز رو به پایان است و سری Sigma-7 نیز جایگزین آن گشته است که دارای بسیاری از مزایای کنترلی است. افزایش دقت انکودرهای سرو موتورهای Sigma-7 یکی از اصلی‌ترین این مزایا می‌باشد. افزایش این انکودرها از 17bit و 20bit به 24bit توانسته است تفاوت بالایی را به نمایش بگذارد.
سری Sigma-7 با افزایش تعداد تابع‌های کابردی توانسته است بسیار کاربردی‌تر باشد.
یکی دیگر از مزایای Sigma-7 نسبت به سری‌های قبل تر اندازه ی کوچک‌تر سرو درایوها می‌باشد که مورد توجه‌های بسیار زیادی از جانب طراحان قرار گرفته است زیرا که موجب جانمایی راحت‌تر در تابلوهای کنترلی می‌شود.
همچنین گستره‌ی محصولات سری Sigma-7 آنچنان زیاد بوده که برای هر توان و اپلیکیشن بتوان محصول مناسب را فراهم نمود.

سرو درایو یاسکاوا سری Sigma-X

1- هدف تجاری سازی

سری Sigma-X به عنوان یک جانشین قدرتمند برای سری سیگما-7 ارائه شده است، که عملکردهای استفاده از داده‌های سنجش و همچنین عملکردهای پیشرفته‌تر را اضافه می‌کند.

2- ویژگی های کلیدی

سری سیگما-X دارای «بهترین عملکرد حرکتی صنعت» و «راه‌حل‌های داده دیجیتال با سرو» هستند.

■بهترین عملکرد حرکتی صنعت

فرکانس پاسخ سرعت، که یک شاخص ارزیابی مهم برای درایوهای سروو است، با بهبود توانایی پیروی از دستورات و اطمینان از عملکرد پایدار و در نتیجه بهبود بهره‌وری، به بالاترین سطح جهان به 3.5 کیلوهرتز رسیده است. حداکثر سرعت سروموتور به 7000 چرخش در دقیقه می رسد که باعث افزایش سرعت حرکت دستگاه، کوتاه شدن زمان و بهبود بهره وری می شود. مجهز به انکوودر با وضوح 24 بیت معمولی (16 میلیون پالس/چرخش) تا بالاترین سطح صنعت 26 بیت (67 میلیون پالس/چرخش)، دقت توقف را بهبود می‌بخشد و حرکت نرم‌تر را متوجه می‌شود.

با بهبود عملکرد تنظیم سرو مورد نیاز برای به حداکثر رساندن عملکرد دستگاه مانند سرعت بالا و دقت بالا، می توان به راحتی تنظیم سرو بهینه و پایدار را در مدت زمان کوتاهی انجام داد، از جمله مکانیسم هایی که قبلا تنظیم آن دشوار بود.

■راه حل های داده های دیجیتال

برای نگهداری پیشگیرانه تجهیزات و بهبود کیفیت تولید، گرفتن داده‌های مختلف از تجهیزات مهم است و یک سرو با عملکرد تشخیص داده که از “سری سیگما-7” تقویت شده است، به یک حسگر تبدیل می شود.

با شبکه حسگر سیگما-لینک II، خط سیگنال انکودر را می توان به سنسورهای مختلف، دستگاه های ورودی/خروجی و سایر دستگاه های نصب شده در سمت دستگاه متصل کرد. استفاده از داده‌های سنسور ذخیره کننده سیم و سرعت بالا که با رمزگذار هماهنگ شده است، سیستم را قادر می‌سازد تا به عملکرد بالاتری دست یابد.

به منظور تشخیص ناهنجاری های تجهیزات از قبل، سیگما-X دارای عملکردهای مختلف سنجش و همچنین نظارت بر محیط و طول عمر است. سیگما-X می تواند ناهنجاری ها را با نظارت بر تغییرات دستگاه تشخیص دهد.

کاربردهای اصلی

-تجهیزات ساخت نیمه هادی و ال سی دی

-دستگاه نصب قطعات الکترونیکی

-ماشین ابزار

-دستگاه فرآوری فلزات

-دستگاه بسته بندی

-ربات صنعتی

-سایر ماشین آلات صنعتی عمومی

گزیده‌ای از مدل‌های سرو موتور یاسکاوا

سرو موتور SGM7J

سرو موتور SGM7J از سری سیگما-7 یاسکاوا می‌باشد که قابلیت برقراری ارتباط با درایوهای سری سیگما 7 و همچنین سیگما 5 را دارد. این موتور از نوع چرخشی | Rotary می‌باشد. توان موتور این سری بین 50 وات تا 750 وات است. نکته قابل توجه در مورد این سرو موتور رتبه ایمنی بالای آن است که دارای IP67  می‌باشد.

 

 

 

سرو موتور SGM7G

سرو موتور SGM7G از سری سیگما-۷ یاسکاوا است و قابلیت ارتباط با درایوهای سری سیگما-۷ و سیگما-۵ را دارد. توان موتور این سری بین 50 وات تا 750 وات است. از دیگر ویژگی‌های این موتورها می‌توان به موارد زیر نیز اشاره نمود.

 •  این نوع سرو موتورها برای استفاده در مکان‌های کوچک مناسب می‌باشد زیرا نسبت به سری‌های مشابه با توان یکسان حجم کوچک‌تری دارد.
 • دارای استاندارد (IEC 61508)
 • این سرو موتورها دارای رتبه‌ی ایمنی IP67 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و همچنین مقاومت در برابر آب (غوطه ور شدن در عمق مشخص و با زمان مشخص)
 • سری SGM7G به دلیل وجود آهنربا های دائمی (بور آهن نئودیمیم) در ساختار موتور دارای تراکم بسیار بالای شار مغناطیسی می‌باشد که موجب کاهش اندازه‌ی روتور می‌شود.
 • مدارات مغناطیسی به صورت خیلی خاص و بهینه طراحی شده است که می‌تواند با شکل هندسی مطلوب تلفات گشتاور را کاهش دهد.
 • حداکثر گشتاور شتاب تا ۳۰۰٪ گشتاور نامی (حداکثر گشتاور را می‌توان تا سه ثانیه حفظ کرد).
 •  ۲۰٪ خنک‌تر از محصولات نسل قبلی است.
 • با سرو درایوهای سری SGD7W و SGD7C و SGD7S سازگاری دارد.
 • دارای انواع با ترمز و بدون ترمز (ترمزهای مکانیکی برای کارکرد در محور Z ضروری می‌باشد).
 • دارای انواع دسته بندی توسط انکودر افزایشی، مطلق با باتری و مطلق بدون باتری.
 • سروهای SGM7G دارای انواع دسته بندی بر اساس مقاومت در برابر نفوذ روغن و کار در محیط روغنی (oil seal) هستند.
 • دارای انواع دسته بندی بر اساس نوع طراحی شفت.

سرو موتور SGM7A

سرو موتور SGM7A از سری Sigma-7 می‌باشد که قابلیت برقراری ارتباط با درایوهای سری سیگما-7 و همچنین سیگما-5 را دارد. این موتور از نوع Rotary می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های این سروو موتورهای SGM7A می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. این نوع سرو موتورها برای استفاده در مکان‌های کوچک مناسب می‌باشد زیرا نسبت به سری‌های مشابه با توان یکسان حجم کوچک‌تری دارد.
 2. مدارات مغناطیسی به صورت خیلی خاص و بهینه طراحی شده است که می‌تواند با شکل هندسی مطلوب تلفات گشتاور را کاهش دهد.
 3. دارای استاندارد (IEC 61508)
 4. این سرو موتورها دارای رتبه‌ی ایمنی IP67 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و همچنین مقاومت در برابر آب (غوطه ور شدن در عمق مشخص و با زمان مشخص) هستند.
 5. تعویض سرعت بسیار هوشمند صورت گرفته و ضربه از دور موتور در پی نخواهد داشت.
 6. دارای انواع با ترمز و بدون ترمز (ترمزهای مکانیکی برای کارکرد در محور Z ضروری می‌باشد).
 7. دارای انواع دسته بندی توسط انکودر افزایشی، مطلق با باتری و مطلق بدون باتری.
 8. دارای انواع دسته بندی بر اساس مقاومت در برابر نفوذ روغن و کار در محیط روغنی (oil seal).
 9. دارای انواع دسته بندی بر اساس نوع طراحی شفت.
 10. با سرو درایوهای سری SGD7W ،SGD7C و SGD7S سازگاری دارد.

سرو درایو چیست ؟

به صورت علمی به درایوهایی که به سرو موتور فرمان حرکت‌های دقیق را می‌دهند سرو پَک (SERVOPACK) گفته می‌شود که در ایران این وسیله به سرو درایو مرسوم است.

وظیفه‌ی سرو درایو محاسبه‌ی دقیق ورودی پالس‌های انکودر در فازهای مختلف می‌باشد همچنین با در نظر گرفتن فرمان‌هایی که در هر زمان اعمال می‌شوند و تنظیماتی که در پارامترهای سرو مشخص شده‌اند (مانند تنظیمات مربوط به گیربکس الکتریکی و…) که به اعمال ولتاژ و جریان دقیق برای حرکت با زاویه یا جهت مشخص، منجر می‌شود.

تقسیم سیستم‌های سرو از لحاظ نوع حرکت

انواع سرو سیستم از لحاظ نوع حرکت به دو نوع تبدیل می‌شوند:

       1. سرو سیستم‌های خطی

این نوع سیستم‌ها دارای موتورهای خاصی هستن که فقط در جهت محور x حرکت می‌کنند (حرکت در تک محور) و برای این نوع سرو موتورها فقط باید از سرو درایو خطی استفاده نمود و نمی‌توان از سرو درایوهای گردشی استفاده نمود.

       2. سرو سیستم‌های چرخشی

این نوع از سیستم‌های سرو جهت حرکت‌های دورانی استفاده می‌شوند (باید به این موضوع توجه داشت که برای سرو موتورهای چرخشی باید از سرو درایوهای مربوطه استفاده نمود).
سیستم‌های چرخشی به دو نوع Rotary و Direct Drive تقسیم می‌شود. لازم به ذکر است که سرو درایو آنها با هم یکسان بوده و فقط در طراحی سرو موتور متفاوت است (همچنین در نوع عملکرد سرو موتور یکسان هستند ولی هر دوی آنها با سرو موتورهای خطی تفاوت بنیادین دارند).
تنها تفاوت سرو موتورهای Rotary و Direct Drive در نحوه‌ی انتقال توان مکانیکی آنان می‌باشد، به این صورت که در نوع Rotary سرو موتور دارای شفت بوده و با بار جفت می‌شود ولی در نوع Direct Drive شفت وجود ندارد و دارای حفره است که شفت بار (Load) با آن جفت می‌شود.

درباره سرو درایو یاسکاوا

سیستم‌های سرو یاسکاوا با داشتن انکودرهای ۲۴ بیت از دقیق‌ترین سروهای جهان می‌باشند که با استفاده از فانکشن‌ها (توابع) گوناگون، قابلیت‌های بسیار زیاد و پارامترهای دقیق می‌توان آنها را در تمامی عرصه‌های صنعتی (تولید، آزمایشگاه، صنایع حساس با فناوری بالا، نظامی و…) به کار گرفت. سروهای تولیدی سروهای یاسکاوا در حال حاضر Sigma-7  می‌باشد که با سری قبلی خود (Sigma 5) قابل تطبیق می‌باشد و فلنچ‌های آنها نیز همخوانی دارد.

 مزایای سرو درایو یاسکاوا

 • همه‌ی مدل‌های آن دارای انکودرهای ۲۴ بیت هستند که این موضوع سبب شده است سروهای یاسکاوا در سطح جهانی بی‌نظیر باشد.
 • راندمان سرو موتورهای یاسکاوا بسیار بالا می‌باشد.
 • گرمای حاصل از IGBTها به دلیل بهره‌وری در نوع طراحی، کمتر می‌باشد.
 • به دلیل طراحی جدید و از سری‌های هم توان برندهای متفاوت تا ۲۰ درصد کوچک‌تر می‌باشد و فضای کمتری را نیاز دارد.
 • تمامی مدل‌های آن دارای تقویت کننده‌ی (amplifier) داخلی می‌باشند.
 •  سرو موتورهای یاسکاوا داری درجه‌ی حفاظتی (در مقابل نفوذ عوامل خارجی) IP67 می‌باشند به این منظور که در برابر گرد و غبار و غرق شدن در آب (در عمق و زمان محدود) مقاوم می‌باشد.

 بسترهای ارتباطی سرو درایو یاسکاوا

سرو درایوهای یاسکاوا دارای بسترهای ارتباطی شبکه (Communication) زیر می‌باشند:

 1. PROFINET Communication
 2. MECHATROLINK-II Communication
 3. MECHATROLINK-III Communication
 4. EtherCAT(CoE) Communication

کاربرد سرو سیستم‌ها

سرو سیستم‌ها معمولا در سیستم‌های حلقه بسته (Closed loop) و همچنین حساس کاربرد دارند و می‌توانند به کنترل موقعیت، سرعت و گشتاور بپردازند. سرو سیستم‌ها شامل سرو موتور و همچنین کنترل کننده‌ی موتور یا سرو درایو می‌باشند.
به دلیل قرار داشتن انکودر در سرو موتور و ارسال فیدبک از طریق آن به سرو درایو موجب حرکت بسیار دقیق، بدون خطا و همچنین بدون لختی در جهت‌ها و زاویه‌ها با سرعت مشخص شده است.
بعضی از سرو موتورها دارای ترمز می‌باشد که به عنوان یک قابلیت در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. از ترمزها می‌توان در مواقعی استفاده نمود که هنگام کار نکردن دستگاه (Stop)، همچنان بار بر روی موتور فشار می‌آورد (مانند کار در محور عمودی).

سرو سیستم‌ها در صنعت بسیار پر کاربرد بوده که بخشی از آن‌ها به شرح زیر است:
 • ماشین آلات نساجی
 • ماشین آلات چاپ
 • دستگاه‌های تزریق پلاستیک
 • دستگاه‌های پزشکی
 • دستگاه‌های CNC فلزات، چوب، طلا
 • ماشین آلات و دستگاه‌های تولید قطعات الکترونیکی
 • پرینترهای ۳ بعدی
 • و…

خرید سرو درایو یاسکاوا

چنانچه قصد خرید سرو درایو و سرو موتورهای یاسکاوا را از نمایندگی یاسکاوا در ایران دارید می‌توانید از طریق تماس تلفنی و یا ارتباط مستقیم با کارشناس در واتساپ از مشاوره رایگان کارشناسان نیرونوین بهره مند گردید.