همه­‌ی تجهیزات الکترونیکی پس از کارکرد مداوم دچار خرابی می‌­شوند. اینورترها نیز از این دسته مستثنا نیستند و پس از مدتی کارکرد بسته به عواملی که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد دچار خرابی خواهند شد. گاهی این خرابی به قدری بزرگ است که باید یک اینورتر جدید جایگزین اینورتر معیوب کنیم و گاهی نیز با یک تعمیر ساده می‌توان باز اینورتر را به مدار استفاده بازگرداند.در ادامه مطلب توضیح خواهیم ‌داد که علت خرابی اینورترها در چیست و اگر به وقوع پیوست چه باید کرد.

درایو کنترل دور موتور

تجهیزاتی که در کنترلی سرعت گشتاور موتور الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌­گیرند و باعث کاهش مصرف انرژی می­‌شوند شامل: اینورترها، درایوها، VSDها(درایوهای سرعت متغیر) و VFDها (درایوهای فرکانس متغیر) هستند.موتورهای الکتریکی در همه جا در صنعت و برای هر چیزی از فن­‌ها، هواکش­‌ها یا تسمه نقاله گرفته تا پمپها، کمپرسورها و….. استفاده می­‌شوند.
همانطور که گفته شد برای کنترل گشتاور موتورهای الکترونیکی از اینورترها بسیار استفاده می­‌شود و با توجه به کاربرد و استفاده بسیار زیاد از موتورهای الکترونیکی، خرابی و توقف اینورترها خسارات مالی خیلی زیادی به صنعت می‌­تواند وارد کند.

 

 

علل خرابی اینورترها

یکی از شایع‌­ترین علت خرابی یا عملکرد نادرست اینورترها، نصب نادرست است، که اغلب ناشی از عدم اگاهی و عدم وجود تخصص کافی افراد در این زمینه است.

پس از نصب و راه اندازی تجهیز، باید به چند نکته توجه کنید.

 1. فرسایش خازن
 2. استفاده بیش از حد از اینورتر
 3. ولتاژ بیش از حد توان
 4. ولتاژ کم
 5. اضافه جریان

فرسایش خازن

اولین دلیل خرابی اینورتر، فرسایش خازن‌ها است. اینورترها برای اینکه بتوانند جریان خروجی یکنواختی را ارائه کننده از خازن استفاده می­‌کنند. این در حالی است که خازن­‌ها طول عمر محدودی دارند و سریعتر به مرحله فرسودگی می‌­رسند. که این خود دلیلی برای خرابی اینورتر می‌­باشد. لازم به ذکر است که خازن­‌ها به دما بسیار حساس هستند. این بدین معناست که با بالارفتن دمای اینورتر خازن به سرعت اسیب دیده و ممکن است به حالت اب شدگی یا نشتی و یا حتی انفجار در آید. آسیب دیدگی خازن سبب اسیب دیدگی سایر مدارها در اینورتر خواهد شد.

استفاده بیش از حد از اینورتر

استفاده بیش از حد از اینورترها، چه آگاهانه و چه نااگاهانه می‌­تواند باعث خرابی پل یکسوساز اینورتر شود و از طرفی استفاده از هر قطعه بالاتر از حد کارکرد آن، طول عمر آن را کاهش می­‌دهد و منجر به خرابی اینورتر می­‌شود، بنابراین اجتناب از این مسئله باعث درست کارکردن اینورترها می­‌رسد.

ولتاژ بیش از حد توان

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌­تواند باعث خرابی اینورترها شود، ولتاژ بیش از حد توان است. چنانچه ولتاژ اعمال شده به اینورتر به قدری افزایش یابد که اینورتر برای آن رنج ساخته نشده باشد، می‌­تواند باعث آسیب به اجزای دستگاه و اغلب پل یکسوساز اینورتر شود. در اکثر موارد اولین عامل اسیب گرمای ناشی از اضافه بار است که باعث خرابی می­‌شود. این امر می­‌تواند ناشی از کاهش سریع بارهای اینرسی بالا باشد، که موتور به یک ژنراتور تبدیل شده و ولتاژ لینک DC اینورتر را افزایش می‌­دهد.

روش‌های رفع مشکل ولتاژ زیاد

 1. کنترل کننده اضافه ولتاژ را روشن کنید.
 2. ولتاژ منبع تغذیه را از نظر ولتاژ بالا بررسی کنید.
 3. عملکرد چاپر ترمز و مقاومت را بررسی کنید
 4. زمان کاهش سرعت را افزایش دهید.
 5. مبدل فرکانس مناسب با چاپر ترمز و مقاومت ترمز.

ولتاژ کم

مشکل بعدی ناشی از ولتاژ لینک DC پایین است. این می‌­تواند ناشی از عدم وجود فاز ولتاژ تغذیه از فیوز سوخته یا معیوب بودن ایزولاتور یا کنتاکتور یا خطای پل یکسو کننده داخلی یا ولتاژ پایین شبکه باشد.

روش­‌های رفع مشکل ولتاژ  کم

 1. منبع تغذیه و فیوزها را بررسی کنید.
 2. عملکرد ایزولاتور و کنتاکتور را بررسی کنید.
 3. ولتاژ ورودی را بررسی کنید، ممکن است خیلی کم باشد.

اضافه جریان

این زمانی اتفاق می‌افتد که موتور با توجه به مقدار داده‌های موتور جریان زیادی می‌گیرد.

روش‌­های رفع مشکل اضافه جریان

 1. بررسی کنید که بار موتور بیش از حد نباشد.
 2. زمان شتاب را بررسی کنید – شتاب بیش از حد یک بار اینرسی بالا باعث جریان بیش از حد جریان می‌شود.
 3. تست موتور و کابل موتور
 4. بررسی کنید که موتور از نظر ولتاژ صحیح وصل شده باشد.
 5. بررسی کنید که چرخش موتور صحیح است.
 6. بررسی کنید که اطلاعات پلاک موتور مطابق پلاک اینورتر باشد.

 

 

تعمیر و نگهداری از اینورتر

مانند هر تجهیزات الکتریکی، تعمیر و نگهداری کلید اصلی است و نباید نادیده گرفته شود. با گذشت زمان، اتصالات الکتریکی تمایل به شل شدن یا خوردگی و یا پوسیدگی دارند. اگر اینورتر هنوز کار خود را درست انجام می‌دهد، ممکن است مسئول تعمیر و نگهداری سهل انگاری کند و به سادگی این علائم فرسودگی را نادیده بگیرد. با این حال، همانطور که گفته می‌شود، بهتر است که علائم ایمنی را رعایت کنید تا متضرر نشوید، بنابراین تمیز کردن ترمینال‌های جعبه باتری، فیوزها و اتصال اینورتر حداقل هر چهار ماه یک بار بسیار مهم است. علاوه بر این، فرآیند تمیز کردن باید به درستی انجام شود، در غیر این صورت ممکن است آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشد. در حالت ایده آل، باید از برس سیمی و مواد حل کننده گریسی استفاده شود.
پس از اتمام تمیز کردن و نگهداری، باید از یک درزگیر محافظ نیز بر روی تمام ترمینال‌ها استفاده شود. هنگام تصمیم‌گیری برای استفاده از پوشش محافظ، از پوشش‌های مبتنی بر چربی اجتناب کنید، زیرا تمایل دارند آلودگی‌هایی مانند گرد و غبار را جذب کنند، که منجر به افزایش پوسیدگی اتصالات می‌شود، در حالی که تخریب را از بازرسی‌های بصری بیشتر پنهان می‌کند.
اگر چه نصب و نگهداری صحیح می‌تواند طول عمر اینورترها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما در صورت وقوع خرابی، چند مسیر وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. به خصوص برای مدل‌های قدیمی یا منسوخ، ممکن است ارزش خرید یک قطعه بازسازی شده را داشته باشد.

 

خرید و یا تعمیر اینوترهای یاسکاوا

برای خرید و یا درخواست تعمیرات تخصصی اینورترهای یاسکاوا با کارشناسان شرکت نبرونوین تماس حاصل فرمایید. شرکت نیرونوین نماینده فروش و خدمات پس از فروش یاسکاوا در ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید